Strona główna » Szarość we wnętrzach – mieszkanie 80 metrów kw

Jak zastosować szarość we wnętrzach tak, aby nie wyglądały surowo i zimno, ale stylowo i elegancko? Wystarczy umiejętnie połączyć materiały, dodać odrobinę koloru oraz drewna dla ocieplenia na pozór mało przytulnych aranżacji. Stosując się do tych zasad można uzyskać niepowtarzalny efekt

Przykładem jest 80-metrowe mieszkanie, w którym bazą do aranżacji były surowe materiały i odcienie szarości. Jest przestronny salon, kuchnia, trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Jednak właścicielom mieszkania brakowało miejsca do pracy. Okazało się, że odpowiednie rozplanowanie pozwoliło na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na miejsce w części dziennej.

Kuchnia oraz WC dla gości zostały wpisane w bryłę, która sprawia wrażenie, jakby była wstawiona w środek strefy dziennej. Została ona otoczona szarymi, matowymi płytkami. Kubik od strony salonu posiada duże wcięcie, co pozwala na płynne przejście kuchni w salon. Fronty szafek kuchennych wykończone są białym lakierem. – Wnęka za zlewem stała się praktyczna dzięki pomalowaniu jej tablicową farbą – dzięki niej można pisać na ścianie kredą zupełnie jak na tradycyjnej tablicy – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL. – Takie rozwiązanie jest świetne dla zapominalskich, można np. na bieżąco notować listę zakupów – dodaje.

Po jednej stronie szarej kostki znajduje się główne wejście do mieszkania. Ściana prowadząca od wejścia do części dziennej pokryta została starymi plakatami w czarnych ramach. Takie samo obramowanie mają także drzwi wejściowe. Po drugiej stronie bryły mieści się  wspominany już minigabinet, który został zlokalizowany przy oknie. Dzięki wydzieleniu kącika do pracy drzwiami przesuwanymi, w dowolnej chwili może tworzyć zamknięty pokoik pracy, a gdy nie ma takiej konieczności – stanowi część otwartej przestrzeni dziennej.
Strefa dzienna to nie tylko kuchnia i gabinet, to także przestronny i wielofunkcyjny salon. Na jednej ze ścian znajduje się biały regał na sprzęt RTV, ale dzięki dużej liczbie półek może być także idealną biblioteczką. W centralnej części pokoju mieści się kanapa modułowa, którą łatwo przesunąć, a co za tym idzie, mozna szybko zmienić aranżację salonu. Podczas spotkań rodzinnych lub w gronie przyjaciół łatwo zamienia się miejscami ze stołem stojącym pod ścianą, który w takich sytuacjach stanowi centralny punkt pokoju.

  Bezpieczna kuchnia - bezpieczne dzieci

– Ściana po przeciwnej stronie części dziennej, została w całości obłożona lustrami. Taki zabieg doskonale powiększa wnętrze mieszkania oraz pozwala sprytnie ukryć drzwi do innych pomieszczeń – zaznacza Rafał Grudziąż, współautor projektu. Jednym z nich jest łazienka gościnna, która została zaaranżowana w bardzo nietypowy sposób. Uwagę zwraca przede wszystkim nietypowa szafka pod umywalkę, która w niczym nie przypomina tych tradycyjnych. Bardziej przywodzi na myśl elegancką drewnianą komodę w kolorze olchowego drewna, której fronty wykonano z drobnych kwadratów. Podłoga w łazience została pokryta tym samym materiałem co w kuchni – szarym zacieranym betonem. To nie koniec podobieństw, także ściany zostały pokryte tą samą farbą tablicową, którą wykorzystano w kuchni. Jedynie wnęka prysznica pokryta jest drobnymi, białymi płytkami.

Zaskakująca jest również aranżacja sypialni głównej. Kolorystyka tego pokoju jest konsekwentnie utrzymana w tonacji drewna i odcieniach szarości. Podłoga to znów zacierany beton. O nietypowości tego pomieszczenia świadczy połączenie części sypialnej z łazienką, które dzieli jedynie szyba. – Brak ścian działowych sprawia, że przestrzeń sprawia wrażenie dużo większej. Taki zabieg sprawdził się dzięki ponownemu zastosowaniu systemu kubików, w które zostało wpisane łóżko oraz łazienka. Przy jednej ze ścian są szafy wnękowe z białej lakierowanej płyty mdf.

Zdjęcia i projekt Pracownia 81.WAW.PL

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.