Strona główna » Rośliny na balkon, które przetrwają zimę

Rośliny na balkon, które przetrwają zimę

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kwiaty na balkonie

Czy nie jest miło wyjrzeć przez okno i zobaczyć kwitnące kolorowe rośliny? To, że jest zima, nie oznacza, że musisz przestać zajmować się ogrodnictwem! Oto lista roślin, które przeżyją chłodne miesiące i sprawią, że Twój taras przejdzie metamorfozę! Poznaj rośliny na balkon, które przetrwają zimę.

Właściwe warunki uprawy roślin

Doskonałe rośliny na zimowy balkon to gaulteria, skimmia i wrzos. Na donice i skrzynki ogrodowe wybierzcie plastik, którego zaletą jest to, że nie niszczy się pod wpływem mrozu. Plastik można ukryć za drewnianymi skrzynkami. Dla małych krzewów należy przewidzieć głębokość co najmniej 40 cm. Posadź je bardzo gęsto (rośliny nie są w fazie wegetacji), w specjalnej mieszance ziemi do roślin balkonowych.

Pamiętaj, aby na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażu (gliniane kamyki lub tkaniny ogrodowe), ponieważ stagnująca woda i zimno to nie jest dobra para. Podobnie, wsuń separator pomiędzy donice a podłogę, aby odizolować je od zimna i uniknąć taplania się w kałużach w przypadku deszczu. Sprawdź, czy skrzynie ogrodowe nie znajdują się na drodze przeciągów, za wiatrołapami. Miej też pod ręką kilka kawałków włókniny zimotrwałej, podobnie jak folii bąbelkowej czy styropianu, które przydadzą się w przypadku dużych mrozów.

Jarmuż ozdobny

Aby stworzyć wyjątkową fakturę na balkonie, posadź kilka fajnie wyglądających ozdobnych odmian jarmużu i kapusty. Są to jedne z najpopularniejszych roślin zimowych. Obserwuj, jak wewnętrzne liście zaczynają nabierać różowych odcieni, gdy tylko temperatura spadnie poniżej 10°C. Można je wykorzystać jako doskonały dodatek do potraw lub po prostu atrakcyjne zimowe liście w ogrodzie.

jarmuże i kapusty - rośliny na balkon, które przetrwają zimę

Pielęgnacja kwitnącego jarmużu jest dość prosta. Zasada numer 1 to nie dopuścić do przesuszenia roślin. Nie znoszą one zbyt suchych warunków, więc muszą być dobrze nawodnione. Zbyt duża ilość nawozu może zakłócić kolor i spowodować wydłużenie łodygi, dlatego nawożenie jarmużu w czasie sadzenia powinno wystarczyć. Należy stosować zbilansowany nawóz z mikroskładnikami pokarmowymi. Należy obcinać pędy kwiatowe, gdy tylko się pojawią. Teraz, gdy już wiesz, jak łatwa jest pielęgnacja kwitnącego jarmużu, możesz z niecierpliwością oczekiwać na swoją własną ekspozycję jesienią przyszłego roku i przez całą zimę.

  Zielony kolor do kuchni

Dzwony koralowe

Liście mogą być sercowate, zaokrąglone, trójkątne, gładkie, faliste lub pofalowane, a ich ubarwienie jest również bardzo różnorodne. Istnieją odmiany bursztynowe, brązowo-zielone, zielone, złote, różowe, purpurowe i srebrne z żyłkami. Dzwonki koralowe są wspaniałymi roślinami obwódkowymi, a posadzone w grupach robią furorę.

dzwony koralowe roślina

Ich liście są żywe i nasycone, dzięki czemu świetnie nadają się do podkreślania kolorów pobliskich kwiatów na balkonie – ciemniejsze, fioletowe liście mogą sprawić, że żółte kwiaty nabiorą blasku, natomiast liście w kolorze maślanym mogą wydobyć odcienie prostych, zielonych liści. Pielęgnacja roślin jest dość prosta i prawdopodobnie nie trzeba będzie niczego zmieniać ani przygotowywać się w żaden poważny sposób na ich przybycie do ogrodu. Lubią umiarkowaną wilgotność i dobrze radzą sobie w półcieniu.

Bratki

Kwiaty mają żywy kolor i zapach, który może wypełnić Twoją przestrzeń tak wielką radością. Jednym z najczęstszych problemów w uprawie bratków jest podlewanie. Dlatego też należy pamiętać o regularnym podlewaniu bratków. Bratki są jednak zaskakująco wytrzymałe na niskie temperatury. Przetrwają nawet przymrozki, odbijając się od jednocyfrowych temperatur.

kwiaty na balkon i taras

Jeśli kwiaty zwiędną na mrozie, rośliny często pozostają przy życiu, aby ponownie zakwitnąć, co czyni je wspaniałymi roślinami kwitnącymi na jesień i wczesną zimę. Bratki świetnie nadają się do pojemników. Wystarczy użyć standardowej ziemi doniczkowej przeznaczonej do pojemników. Aby wspomóc wzrost bratków, można użyć ogólnego, uniwersalnego nawozu.

Należy jednak uważać na nawozy z dużą zawartością azotu, ponieważ mogą one powodować wzrost liści zamiast kwiatów. Aby zachęcić rośliny do wytwarzania większej liczby kwiatów i przedłużyć sezon kwitnienia, należy usuwać kwiaty, które zwiędły lub obumarły.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.