Strona główna » Przygotuj okna do zimy – jak zabezpieczyć przed mrozami

Przygotuj okna do zimy – jak zabezpieczyć przed mrozami

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Przed zimą konieczne jest dokładne umycie i zabezpieczenie okien. I nie szyby są tu najważniejsze, ale okucia, bo to one odpowiadają za prawidłową pracę okien. Ważna jest też ich odpowiednia regulacja.

Jak przygotować okna przed zimą?

Szyby oczywiście muszą być dobrze umyte, bo tylko wtedy będziemy mieli satysfakcję z tej pracy i miły widok za oknem. Jednak to, co najważniejsze ze względu na funkcjonowanie okien, to odpowiednio zabezpieczone okucia oraz uszczelki. Zatem jak je prawidłowo konserwować?

Profile i okucia okienne

Zacznijmy od profili i okuć. Niestety często popełniamy błędem jest mycie ich środkami przeznaczonymi do mycia kuchni czy łazienki, np. mleczkami o zasadowym pH. Usuwają one zanieczyszczenie z profilu, jednak nie powinniśmy ich używać, ponieważ uszkadzają powłokę antykorozyjną okuć.

Należy stosować preparaty przeznaczone do stolarki okiennej, które mają neutralne pH, nienaruszające powierzchni. Jeśli to konieczne, przetrzyjmy okucia wilgotną ściereczką bez żadnych preparatów chemicznych. Po oczyszczeniu nasmarujmy części ruchome specjalistycznym olejem do konserwacji okuć.

Uszczelki w oknach

To samo dotyczy uszczelek. Musimy zadbać o to, by jak najdłużej zachowały swoją elastyczność. W trakcie mrozów niezabezpieczone uszczelki mają tendencję do wysychania i przymarzania. Dlatego właśnie przed zimą trzeba je nasmarować specjalnym płynem do pielęgnacji uszczelek, który zapewni im elastyczność, przedłuży ich trwałość i zapobiegnie uszkodzeniom.

Tak jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek należy wykonywać choć raz w roku, najlepiej właśnie przed zimą.
Warto zaopatrzyć się w cały komplet profesjonalnych produktów, które pomogą nam w pielęgnacji i konserwacji okien. Firma Winkhaus oferuje zestaw złożony z czterech produktów: mleczko czyszczące do białego PCW (100 ml), płyn do pielęgnacji uszczelek (50 ml), olej do konserwacji okuć w sprayu (20 ml) oraz specjalna antystatyczna ściereczka. Cena zestawu: 22,81 zł. Do kupienia w sklepie Winkhaus: https://sklep.winkhaus.pl/pl/zestaw-pielegnacyjny-ft-okna-pcv.html

  Kuchenne zlewy i baterie - co nowego

Regulacja okuć w oknach

PCW jest tworzywem, które pod wpływem dużych zmian temperatury latem i zimą rozszerza się i kurczy, a to może prowadzić do zmniejszenia szczelności okna. By tego uniknąć, warto zadbać o regulację docisku skrzydła do ramy, przed i po sezonie zimowym.

Okucia okienne activPilot firmy Winkhaus są wyposażone w 8-kątne trzpienie ryglujące, które pozwalają na samodzielne zmniejszenie docisku skrzydła do ramy latem, a zwiększenie zimą. Służy do tego specjalny kluczyk, którym obracamy pierścień na trzpieniu w zależności od pory roku, a punktem odniesienia jest przylga skrzydła. Latem pierścień powinien być skierowany najcieńszą częścią do przylgi (tzn. do wewnątrz pomieszczenia), by zmniejszyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Zimą natomiast, dla zapewnienia oknom większej szczelności, pierścień powinien przylegać częścią najgrubszą.

Może Cię zainteresować: