Niezależnie od tego czy remontujemy czy wykańczamy mieszkanie od zera, o stylu, który chcemy nadać wnętrzu, warto pomyśleć już na etapie wybierania podłogi. Dobrze dobrana, będzie bazą dla pozostałych elementów wyposażenia. Jakie są trendy i na co zwrócić uwagę wybierając podłogę?
Od kilku lat w architekturze obserwujemy triumfalny powrót drewna. Nie oznacza to jednak, że dom urządzamy w drewnie od góry do dołu, lecz raczej miksujemy style i rozwiązania. Nawet najbardziej nowoczesne, designerskie aranżacje wyglądają doskonale „ocieplone” elementami drewnianymi, które dodają wnętrzu naturalności i harmonii.
W tej sytuacji zakup podłogi z drewna jest dosyć naturalnym wyborem. Zwłaszcza, że czasy, gdy dostępna oferta ograniczała się do jednego wzoru klepki odeszły do lamusa. Co więcej, dostępne na rynku podłogi drewniane są naprawdę funkcjonalne – fabrycznie wykończone (olejem lub lakierem), łatwe w pielęgnacji, a w przypadku desek warstwowych (np. barlineckiej) również proste i szybkie w montażu. Co zatem wybrać na podłogę? Co jest modne?
Dąb barwiony na kolor ciemnej czekolady – podłoga Affogato Grande Barlinek. kolekcja Smaki Życia |
Podłogi barwione
Brązy, biele, szarości, a nawet zielenie, róże czy błękity – dzięki rozwojowi technologii podłogom drewnianym można nadać dowolny kolor. Podejmując decyzję, pamiętajmy jednak, że to wybór na lata i zbyt ekstrawagancki kolor może nam się szybko znudzić. Może również okazać się przeszkodą, gdy po jakimś czasie zechcemy zmienić wystrój mieszkania. Polecamy klasyczne rozwiązania, którym jednak dzięki barwieniu został nadany nowoczesny sznyt. Idealnym przykładem są deski barwione na odcienie brązu (czekolada, ciepły orzechowy), bieli i mlecznego kremu czy delikatnych szarości (np. popiel, kawa z mlekiem). Taka podłoga zdobi wnętrze, dodaje mu oryginalności, i co ważne – nie przytłacza go.
Podłogi vintage
Deski, które swoją stylistyką będą nawiązywały do dawnych dworów czy historycznych rezydencji to drugi wyraźny trend ostatnich sezonów. Jak je rozpoznać?
Przede wszystkim muszą to być podłogi drewniane – styl vintage nie akceptuje sztuczności, więc o panelach laminowanych możemy zapomnieć. Do wyboru mamy deski lite lub drewniane podłogi warstwowe (najpopularniejsza z nich to deska barlinecka). W tym drugim przypadku podłoga raczej powinna być jednolamelowa, czyli o szerokości tradycyjnej deski (w przeciwieństwie do podłóg trzylamelowych, bardziej przypominających klepki parkietu). Krawędzie między deskami powinny być wyraźnie widoczne, co uzyskuje się poprzez ich fabryczne ścięcie w procesie fazowania. Drugim ważnym elementem fabrycznego wykończenia będzie szczotkowanie, które podkreśla naturalną strukturę drewna, sęki i usłojenie. Niezwykle istotne dla stylu vintage będą również drobne niedoskonałości i uszkodzenia, takie jak naturalne pęknięcia drewna. Tak wykończona podłoga jest nie tylko stylowa, ale również praktyczna, gdyż ślady powstające w wyniku użytkowania dodają jej uroku.