Strona główna » Plisy okienne – co warto o nich wiedzieć?

Plisy okienne – co warto o nich wiedzieć?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
plisy okienne

W każdym budynku – prywatnym czy publicznym – znajdują się okna, dzięki czemu do pomieszczeń dostaje się światło naturalne. Czasem jednak jest go za dużo, wobec czego stosuje się specjalne osłony okienne mające ograniczyć jego nadmierną ilość. Bardzo często wybierane są plisy okienne. Dowiedzmy się o nich więcej.

Plisy okienne – poznajmy ich charakterystykę

Plisy okienne, określane też jako zaciemniające, są de facto roletami o innej niż tradycyjne budowie. Mają postać symetrycznej harmonijki. Montuje się je wewnątrz pomieszczeń, w świetle szyby, z tym że można je tam umieścić za pomocą metody inwazyjnej bądź bezinwazyjnej. Charakterystyczny wygląd plis sprawia, że zapewniają one nie tylko funkcję praktyczną, ale w równej mierze dekoracyjną. Co więcej, ogromna różnorodność wzorów i kolorów tkanin pozwala w łatwy sposób dopasować je do każdego wnętrza – pomieszczeń w domu (sypialni, salonu, pokoju dziecięcego), biur, gabinetów, ogrodów zimowych itp.

Plisy okienne – jak są montowane?

Plisy mogą być sterowane na różne sposoby – najpopularniejsze metody to sterowanie uchwytem lub za pomocą dedykowanego drążka. Plisy, tak samo jak tradycyjne żaluzje, montuje się w orientacji poziomej. W przypadku okien dachowych stosuje się prowadnice boczne, co sprawia, że tkanina trzyma się w odpowiedniej pozycji – przy oknie, bez ryzyka, że będzie opadać.

Ciekawym rozwiązaniem są plisy bezinwazyjne, co znacznie ułatwia umieszczenie ich na oknie. Nie potrzeba tu żadnych działań – wystarczy w odpowiedni sposób zamocować ja na ramie okiennej. To szczególnie dobra opcja w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie właściciele nie zgadzają się na wiercenie w oknach.

  Odnawiać parkiet czy kłaść panele?

Plisy okienne a przepuszczalność światła

Plisy prezentują się naprawdę stylowo, są jednocześnie uniwersalne, pasując do pomieszczeń urządzanych w różnych klimatach – zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Mamy do wyboru różne tkaniny, gdzie dominuje bogactwo kolorów oraz wzorów. Dostępne są w wielu wymiarach, które cechują się różnym stopniem przepuszczalności światła.

Jeśli zależy nam na mocnym ograniczeniu promieni słonecznych, bo poszukujemy plis do sypialni bądź pokoju dziecięcego, najlepiej zainwestować w plisy wykonane z grubszego materiału. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko gramatura tkaniny ma tu znaczenie, bo liczą się też trzy parametry: pochłanianie (absorpcja), przepuszczalność (transmisja) i odbicie (refleksja). Na tej podstawie możemy określić procentowo, ile dana tkanina wpuści światła do wnętrz, ile pochłonie, a jaką ilość odbije.

Jak dbać o wygląd plis okiennych? To bardzo proste!

Niezwykle ważne, by troszczyć się o estetyczny wygląd plis okiennych, lecz co najważniejsze – nie wymaga to wiele trudu, nie jest też czasochłonne. Wystarczy regularnie je czyścić wilgotną ściereczką, choć do tego zadania równie dobrze nadaje się odkurzacz nastawiony na najniższą moc. Tkaniny oznaczone do prania ręcznego, mogą też być czyszczone na mokro, ale woda nie może mieć wyższej temperatury jak 30 stopni Celsjusza. Warto dodać do niej delikatny środek czyszczący. Nie zapomnijmy dobrze go spłukać po skończonym czyszczeniu.

Podsumowując, widzimy, że plisy okienne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rolet lub żaluzji pionowych oraz poziomych. Prezentują się doskonale pod względem estetycznym, zapewniając maksymalną funkcjonalność.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.