Strona główna » Okno pełne ognia, czyli wszystko o szkle kominkowym

Okno pełne ognia, czyli wszystko o szkle kominkowym

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
szkło kominkowe

Choć kominek do dziś stosowany jest jako niezwykle wydajne źródło ciepła, to dzięki specjalnej szybie staje się również gwarantem przytulnej atmosfery w domu. Z jakiego szkła powinna być ona wykonana? Jaki design wybrać, by okienko komponowało się z wystrojem naszego wnętrza? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Spis treści porady

Co to jest szkło kominkowe i jakie ma zalety?

Szyba kominkowa – co to jest?

Szkło kominkowe, choć podobne do tego znajdującego się w oknach czy szklankach, tak naprawdę znacząco się od niego różni. Czym? Przede wszystkim odpornością na wysoką temperaturę. Szkło klasyczne wytrzymuje maksymalnie do 250°C i jest bardzo podatne na topnienie oraz pękanie, przez co nie nadaje się do ochrony przed ogniem. Na szczęście bogate w dwutlenek krzemu oraz tlenki boru i glinu szkło kominkowe wytrzymuje nawet do 750°C. Dodatkowo wykonane z niego szyby okazują się kompletnie odporne na uszkodzenia chemiczne i niezwykle wytrzymałe w kwestii uszkodzeń mechanicznych.

Bezpieczeństwo

Dobrej jakości szyba kominkowa gwarantuje nam bezpieczne korzystanie z paleniska. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom chroni nas przed oparzeniami oraz kontaktem z niebezpiecznymi iskrami czy duszącym dymem. To dzięki niej możemy spokojnie i bezpiecznie cieszyć się widokiem tańczących płomieni.

Design

W dzisiejszych czasach wybór szyb kominkowych jest ogromny. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wielbicielami tradycyjnego wystroju, czy lubujemy się raczej w nowoczesnych trendach, wśród bogatej oferty producentów szkła kominkowego (https://kratki.com/sklep/pl/category/19/szklo-kominkowe), każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Szyby do kominków – rodzaje

Szyby podwójne i pojedyncze

Stając przed wyborem między pojedynczą a podwójną szybą do kominka, postawmy raczej na tę ostatnią. Składająca się z dwóch warstw szkła oddzielonych od siebie powietrzem, tego rodzaju szyba sprawi, że więcej ciepła pozostanie wewnątrz wkładu kominkowego, dzięki czemu będzie ono lepiej rozprowadzane i stanie się wspaniałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania.

  Jaki kolor ścian do mebli olcha?

Szyby boczna, pryzmatyczna i vis a vis

Kiedy warto postawić na nieco mniej tradycyjny design szyby kominkowej?

  • Jeśli nasze palenisko jest umiejscowione w rogu pomieszczenia, możemy pokusić się o szybę boczną, która optycznie powiększy kominek i poprawi widoczność płomieni;
  • Jeżeli zależy nam na naprawdę niezwykłej atmosferze, postawmy na szybę pryzmatyczną, która sprawi, że ogień będzie wyglądał imponująco, a my będziemy czuli jego wyjątkową bliskość;
  • Decydując się na kominek pośrodku salonu, wybierzmy szybę typu vis a vis, dzięki której płomienie będą widoczne z każdej strony paleniska.

Profesjonalnie czy samodzielnie? Jak lepiej wymieniać szybę w kominku

Profesjonalna wymiana

Szybę w kominku trzeba raz na jakiś czas wymienić. Pamiętajmy, że choć szkło kominkowe należy do niezwykle wytrzymałych, to niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi w nich do uszkodzeń mechanicznych. Z tego powodu, gdy nadchodzi czas wymiany szyby, a my nie mamy pewności czy zrobimy to prawidłowo, zwróćmy się w stronę fachowca, który szybko i profesjonalnie wykona całą operację.

Samodzielna wymiana

Samodzielna wymiana szkła kominkowego nie należy do trudnych, aczkolwiek wymaga sporej dozy cierpliwości i uwagi. Zanim się za nią zabierzemy, przede wszystkim upewnijmy się, że dokładnie znamy wymiary naszej szyby i wiemy, na jakim modelem chcemy ją zastąpić. Gdy już się w niego zaopatrzymy, wyszukajmy Internecie poradnik, który krok po kroku wyjaśni nam jak prawidłowo wymienić szybkę.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.