Strona główna » Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?
zakup mieszkania

Wizja posiadania własnych czterech kątów wywołuje uśmiech na niejednej twarzy. Dlatego kiedy właśnie zostajemy właścicielami nowego mieszkania często niemalże od razu zaczynamy planować remonty. Snujemy wyobrażenia dotyczące tego, jak to wyjątkowe miejsce powinno wyglądać. Urządzenie lokalu mieszkalnego od podstaw, to jednak nie taka prosta sprawa. Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?

Zanim zaczniemy wybierać meble i tekstylia do każdego pokoju, często trzeba podjąć się chociażby malowania ścian czy kładzenia płytek. Jak to wszystko zaplanować i od czego zacząć?

Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?

Dlaczego planowanie jest ważne?

Opracowanie planu działania jest niezwykle ważną częścią każdego większego remontu. Mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli takie, gdzie mamy położoną wylewkę pod posadzkę oraz tynk na ścianie trzeba urządzić zupełnie od podstaw. Warto mieć przed sobą listę, dzięki której o niczym nie zapomnimy. Nie będziemy musieli stresować się tym, że zrobimy coś nie tak, jak powinniśmy.

Dobrze jest uświadomić sobie, że podczas urządzania nowego mieszkania, będziemy mieć prawdopodobnie sporo rzeczy na głowie. A zatem gotowa ściąga dotycząca tego, jak mamy działać może okazać się nieocenioną pomocą. Z takiej listy możemy kolejno wykreślać działania, które wykonaliśmy. To także dobre miejsca na numery kontaktowe do fachowców oraz dokładną rozpiskę co, gdzie i kiedy będziemy musieli załatwić.

urządzanie nowego mieszkania - planowanie

Jak opracować dobry plan remontu?

Zanim opracujemy plan remontu, dobrze jest mieć wizję co do tego, jak powinno wyglądać nasze wymarzone mieszkanie. Warto znaleźć ciekawe inspiracje. Zastanowić się, czy takie, a nie inne ułożenie mebli oraz sprzętów będzie dla nas wygodne. I czy metraż, jaki mamy rzeczywiście umożliwi nam takie rozwiązania.

  Pralka do zabudowy - w kuchni lub w łazience

Gotowa wizja może się okazać niezwykle istotna. Być może lodówka lub pralka, którą chcemy postawić w pewnym miejscu będą wymagały zmian. Takich jak chociażby przeniesienie gniazdek elektrycznych, a to trzeba zrobić na samym początku. Jeżeli nie do końca potrafimy poradzić sobie w tej kwestii, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie architekta. Ten spojrzy na nasze cztery kąty fachowym okiem, a w razie konieczności doradzi lub odradzi niektóre pomysły.

Jak urządzać mieszkanie od podstaw krok po kroku?

W jakiej kolejności należy zaplanować prace?

  • Na początek należy uwzględnić wszelkie zmiany, które będą wymagały dodatkowego wyburzania ścian czy chociażby przeniesienia gniazdek elektrycznych. Tutaj trzeba także zasięgnąć opinii fachowca. Określi on, czy takie rewolucje są w ogóle możliwe i bezpieczne dla konstrukcji całego budynku. Jeżeli marzy się nam podwieszany sufit, to również trzeba zaplanować jego wykonanie zanim zaczniemy malować i kłaść podłogi.
  • Ściany. Gładzenie ścian oraz ich malowanie to krok drugi. Dobrze będzie zrobić to, zanim położymy podłogę, gdyż dzięki temu unikniemy mozolnego jej zabezpieczania. Ograniczymy trudne zabrudzenia, których usunięcie może się okazać niemożliwe.
  • Podłogi. Kiedy ściany są gotowe, nadchodzi czas na podłogi. Panele lub płytki także dobrze jest wybrać nieco wcześniej, a w przypadku kiedy będą miały one różną grubość dokonać dostosowania poziomu wylewki. Na tym etapie należy również określić czy wybieramy brodzić, czy może odpływ liniowy, jeżeli decydujemy się na kabinę prysznicową.
  • Drzwi. Po podłogach czas na drzwi. Warto uświadomić sobie, że jest to jeden z tych elementów wykończenia wnętrz, na który często trzeba trochę poczekać, dlatego dobrze jest zamówić je z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Ponowne malowanie lub tapety. Kiedy mamy już drzwi i płytki nadchodzi czas na dopieszczenie ścian. To właśnie moment idealny, aby położyć fototapetę, dekoracyjne płytki czy też zmienić kolor na jednej ze ścian.
  • Oświetlenie. Montaż gniazdek i lamp można także powierzyć fachowcom, chociaż wielu ludzi decyduje się robić to samodzielnie, to jednak ekipa specjalistów zadba o to, aby wszystko wykonane było całkowicie bezpiecznie.
  • Sprzęty. Wanna czy też muszla klozetowa najczęściej są montowane jako pierwsze, później nadchodzi czas na sprzęt kuchenny oraz szafy wnękowe.
  • Pozostałe elementy. Ustawianie mebli, wieszanie szafek, oraz wszelkiego rodzaju dekoracje to jedna z przyjemniejszych części aranżacji wnętrza, jest możliwa dopiero wtedy, kiedy mamy już ściany, podłogi oraz inne ważne sprzęty.
  Złote ściany w pokoju

aranżacja nowego mieszkania

Urządzanie nowego mieszkania – podsumowanie

Zaczynając urządzanie nowego mieszkania dobrze jest uświadomić sobie, że nie będzie to krótki proces, jednak zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość po to, aby móc stworzyć idealne miejsce, o jakim marzymy. Gotowa lista i pomoc specjalistów z różnych dziedzin, mimo iż będą generować dodatkowe koszty, to jednak dadzą gwarancję, że nasze nowe mieszkanie będzie nie tylko piękne i komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.