Strona główna » Nowoczesne rozwiązania do kuchni

Jakie nowoczesne rozwiązania warto zastosować w kuchni? Nowoczesna kuchnia to taka, która zachwyca swoim wyglądem, a przy tym jest niezwykle funkcjonalna. Dzięki wielu interesującym rozwiązaniom możemy stworzyć kuchnię perfekcyjnie dopasowaną do naszych potrzeb. Co warto wziąć pod uwagę podczas jej projektowania?

Nowoczesne meble kuchenne to wygoda. Pamiętajmy, że nie liczy się powierzchnia kuchni, ale sposób jej zagospodarowania. Nawet niewielkie pomieszczenie może być funkcjonalne – wystarczy dobry projekt, który nie tylko uwzględni nasze wymagania, lecz także maksymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń. Najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością meble kuchenne na wymiar. Decydując się na nie, będziemy mieć pewność, że stworzymy kuchnię na miarę naszych potrzeb.

Jednak, jak wiadomo, meble meblom nierówne. To zastosowane w nich mechanizmy świadczą przeważnie o ich jakości i funkcjonalności. Tak samo jak wygląd frontów, ważne jest zatem wnętrze szafek, czyli elementy, w jakie je wyposażymy.

Na jakie nowoczesne rozwiązania do kuchni warto postawić?

– Szuflady i organizery: zamontowane na prowadnicach szuflady, wyposażone w mechanizm z funkcją cichego domyku, coraz częściej zastępują dolne szafki. Są znacznie wygodniejsze – wysuwając je, od razu widzimy całą zawartość i mamy do niej łatwy dostęp. Poza tym mogą pomieścić więcej niż tradycyjne szafki z półkami. Wygodę zapewnią nam także specjalne organizery do szuflad – nie tylko ułatwią rozplanowanie dostępnego miejsca, lecz także pomogą utrzymać tak ważny w kuchni porządek.

– System cargo: to bardzo modna i praktyczna opcja, dzięki której w pełni zagospodarujemy wąską przestrzeń w pasie mebli. Szafka typu cargo, dzięki szynom i prowadnicom, po pociągnięciu za front wysuwa się w całości. Może stanowić zestaw półek lub koszy. Cargo w dolnej zabudowie sprawdzi się idealnie do przechowywania butelek, natomiast wysoka szafka cargo – jako podręczna spiżarka.

  Co to jest fragranit, jakie zalety ma zlew z fragranitu

– Półki obrotowe: to kolejne rozwiązanie, które pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dedykowane są szafkom narożnym. Takie usytuowanie mebla nie sprzyja funkcjonalności – na narożnych półkach lądują zazwyczaj rzeczy i sprzęty rzadko używane, przez co zapominamy o nich zupełnie. Dzięki obrotowym półkom uzyskamy łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Alternatywę dla takiej opcji mogą stanowić półki i kosze wysuwane.

– Sposób otwierania szafek: wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia, wpływająca na wygodę ich używania. Popularnym rozwiązaniem są fronty w górnej zabudowie otwierane do góry. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni i zabudowanie całej ściany – w przeciwieństwie do szafek otwieranych na bok, te nie będą kolidowały ani ze sobą, ani z sąsiadującą ścianą. Coraz częściej także rezygnuje się z tradycyjnych uchwytów. Zastępują je nowoczesne uchwyty frezowane bezpośrednio we frontach, aluminiowe uchwyty wpuszczane we fronty lub fronty zupełnie pozbawione uchwytów. Tu najpopularniejszą opcją jest mechanizm typu „klik” – wystarczy nacisnąć szafkę w odpowiednim miejscu, aby się otworzyła. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na gładkich frontach.

Taka kuchnia będzie prezentować się nowocześnie i stylowo, a to właśnie estetyczny, minimalistyczny i zarazem oryginalny design zdecyduje o jej charakterze.

Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim meble na wysoki połysk, stanowiące gładką taflę, bazujące na markowych komponentach. To kuchnie proste stylistycznie, robiące wrażenie czystych i pustych. Jeśli chodzi o materiał, nowoczesnym rozwiązaniem, coraz częściej wybieranym przez klientów, jest niewątpliwie płyta akrylowa, która charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zarysowania – podsumowuje Piotr Różański, ekspert Salonów Agata.

Zdjęcia i tekst Salony Agata

Może Cię zainteresować: