Strona głowna Porady ekspertaAranżacja kuchni Nowoczesne rozwiązania do kuchni

Nowoczesne rozwiązania do kuchni

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]Jakie nowoczesne rozwiązania warto zastosować w kuchni? Nowoczesna kuchnia to taka, która zachwyca swoim wyglądem, a przy tym jest niezwykle funkcjonalna. Dzięki wielu interesującym rozwiązaniom możemy stworzyć kuchnię perfekcyjnie dopasowaną do naszych potrzeb. Co warto wziąć pod uwagę podczas jej projektowania?[/paragraph]

Nowoczesne meble kuchenne to wygoda. Pamiętajmy, że nie liczy się powierzchnia kuchni, ale sposób jej zagospodarowania. Nawet niewielkie pomieszczenie może być funkcjonalne – wystarczy dobry projekt, który nie tylko uwzględni nasze wymagania, lecz także maksymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń. Najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością meble kuchenne na wymiar. Decydując się na nie, będziemy mieć pewność, że stworzymy kuchnię na miarę naszych potrzeb.
Jednak, jak wiadomo, meble meblom nierówne. To zastosowane w nich mechanizmy świadczą przeważnie o ich jakości i funkcjonalności. Tak samo jak wygląd frontów, ważne jest zatem wnętrze szafek, czyli elementy, w jakie je wyposażymy.

Na jakie nowoczesne rozwiązania do kuchni warto postawić?

– Szuflady i organizery: zamontowane na prowadnicach szuflady, wyposażone w mechanizm z funkcją cichego domyku, coraz częściej zastępują dolne szafki. Są znacznie wygodniejsze – wysuwając je, od razu widzimy całą zawartość i mamy do niej łatwy dostęp. Poza tym mogą pomieścić więcej niż tradycyjne szafki z półkami. Wygodę zapewnią nam także specjalne organizery do szuflad – nie tylko ułatwią rozplanowanie dostępnego miejsca, lecz także pomogą utrzymać tak ważny w kuchni porządek.
– System cargo: to bardzo modna i praktyczna opcja, dzięki której w pełni zagospodarujemy wąską przestrzeń w pasie mebli. Szafka typu cargo, dzięki szynom i prowadnicom, po pociągnięciu za front wysuwa się w całości. Może stanowić zestaw półek lub koszy. Cargo w dolnej zabudowie sprawdzi się idealnie do przechowywania butelek, natomiast wysoka szafka cargo – jako podręczna spiżarka.

  Jak urządzić małą kuchnię

– Półki obrotowe: to kolejne rozwiązanie, które pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dedykowane są szafkom narożnym. Takie usytuowanie mebla nie sprzyja funkcjonalności – na narożnych półkach lądują zazwyczaj rzeczy i sprzęty rzadko używane, przez co zapominamy o nich zupełnie. Dzięki obrotowym półkom uzyskamy łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Alternatywę dla takiej opcji mogą stanowić półki i kosze wysuwane.

– Sposób otwierania szafek: wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia, wpływająca na wygodę ich używania. Popularnym rozwiązaniem są fronty w górnej zabudowie otwierane do góry. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni i zabudowanie całej ściany – w przeciwieństwie do szafek otwieranych na bok, te nie będą kolidowały ani ze sobą, ani z sąsiadującą ścianą. Coraz częściej także rezygnuje się z tradycyjnych uchwytów. Zastępują je nowoczesne uchwyty frezowane bezpośrednio we frontach, aluminiowe uchwyty wpuszczane we fronty lub fronty zupełnie pozbawione uchwytów. Tu najpopularniejszą opcją jest mechanizm typu „klik” – wystarczy nacisnąć szafkę w odpowiednim miejscu, aby się otworzyła. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na gładkich frontach.

Taka kuchnia będzie prezentować się nowocześnie i stylowo, a to właśnie estetyczny, minimalistyczny i zarazem oryginalny design zdecyduje o jej charakterze.
Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim meble na wysoki połysk, stanowiące gładką taflę, bazujące na markowych komponentach. To kuchnie proste stylistycznie, robiące wrażenie czystych i pustych. Jeśli chodzi o materiał, nowoczesnym rozwiązaniem, coraz częściej wybieranym przez klientów, jest niewątpliwie płyta akrylowa, która charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zarysowania – podsumowuje Piotr Różański, ekspert Salonów Agata.

Zdjęcia i tekst Salony Agata

Może Cię zainteresować: