Solidne trwałe łóżko to podstawowy mebel w każdej dobrze urządzonej sypialni. Właściwe podłoże do snu jest miejscem, gdzie odpoczywa nasze ciało i umysł. Podczas aranżowania perfekcyjnej strefy regeneracyjnej w domu czy mieszkaniu, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej estetyki oraz utrzymaniu stylowego motywu przewodniego podczas wyboru kolorystyki ścian i wyglądu mebli w sypialni. Jakie łóżko do sypialni – tapicerowane czy drewniane wybrać? Które z nich będzie bardziej funkcjonalne i spełni Twoje potrzeby? Sprawdź!
Spis treści porady
Dlaczego warto wybrać łóżko tapicerowane?
Stojąc przed wyborem – łóżko tapicerowane czy drewniane – zastanówmy się nad ich najważniejszymi funkcjonalnościami, czyli zaletami. Łóżka sypialniane tapicerowane dają przede wszystkim duże możliwości aranżacyjne. Właściwie meble tego typu same w sobie stają się okazałą dekoracją pomieszczenia.
W przypadku łóżek tapicerowanych mamy ogromne pole do manewru w kwestii faktur oraz kolorów tkanin. Producenci oferują bowiem dużą gamę wykończeń podłoży do snu. Najczęściej są one wzbogacane o miękkie zagłówki, dzięki którym zyskamy wygodną przestrzeń na przykład do czytania książek w pozycji półleżącej. Pamiętajmy jednak, aby podczas selekcji odpowiedniej tkaniny, zwrócić szczególną uwagę na jej wytrzymałość. Decydując się na materiał o wyższym poziomie jakości, zapewniamy trwałość łóżka na lata, a także jego łatwiejszą pielęgnację.
Jakie są zalety łóżek drewnianych?
Jeśli wciąż zastanawiamy się – czy lepsze będzie łóżko tapicerowane czy drewniane? – zwróćmy uwagę na zalety mebli drewnianych. Surowe wykończenia są przede wszystkim znacznie łatwiejsze w utrzymaniu od tych, które zostały wzbogacone tkaniną. Drewniane łóżko to także lepiej dopasowany wariant do konkretnego stylu urządzania wnętrz. Perfekcyjnie sprawdzi się ono w zamysłach rustykalnym oraz boho, gdzie króluje natura, drewno, a także proste kształty mebli.
Chcąc urozmaicić drewniany wystrój pomieszczenia, możemy wybierać pomiędzy różnego rodzaju wybarwieniami surowca lub, w przypadku pozostawaniu w klasyce, zdecydować się na standardowo wyheblowane i następnie polakierowane drewno. Pamiętajmy jednak, że łóżka drewniane, poprzez brak dodatkowego obicia, są twardsze. Może być to ważna wskazówka dla osób posiadających lub spodziewających się dzieci. Niejednokrotnie zapewne zdarzy się, że nasza pociecha zostanie w łóżku na noc, stąd ważność przemyślenia decyzji o zakupie konkretnego podłoża do snu pod względem materiału, z jakiego zostało wykonane.
Wielkość łóżka a wielkość sypialni
Decyzję o zakupie łóżka drewnianego lub tapicerowanego uwarunkuje także wielkość naszej sypialni. Łóżka pokryte tkaniną często posiadają duże gabaryty, w szczególności, jeśli postawimy na pokaźny mebel kontynentalny. Niekoniecznie będzie to dobry elementy wystroju w małej sypialni, gdzie powinniśmy dodawać jej przestrzenności, a nie dodatkowo pomniejszać.
Oczywiście, wybór łóżka do naszego miejsca regeneracji w głównej mierze od naszych preferencji i upodobań. Jeśli zatem zależy nam na potężnym łóżku kontynentalnym w niewielkiej sypialni, to zdecydujmy się na nie!
Łóżko jako ozdoba pomieszczenia
Urządzając przestrzeń sypialnianą, bierzemy pod uwagę przede wszystkim meble, ale nie zapominajmy także o eleganckich dekoracjach. Już w trakcie wyboru łóżka, zastanówmy się nad jego finalnym wyglądem po to, aby od razu stało się ozdobą pomieszczenia. Jakie łóżko – drewniane czy tapicerowane – usytuować na przykład w stylu glamour? Zdecydowanie tapicerowane, najlepiej z dobrze widocznym zagłówkiem, który zaakcentuje szyk i przepych, stosowane we wspomnianym motywie aranżacyjnym.
Pewnego rodzaju przeciwieństwem jest styl rustykalny, gdzie powinniśmy stawiać na „surowe” w wyglądzie meble, najczęściej wykonane z litego drewna, pokryte wyłącznie lakierem. Idealny w takiej sytuacji okaże się zakup łóżka drewnianego, które nie tylko będzie wygodną przestrzenią do snu, ale i perfekcyjnie wpasuje się w całą koncepcję aranżacyjną.
Wybór idealnego łóżka do sypialni zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, aby elementy wystroju pasowały do siebie wzajemnie i tworzyły elegancką przestrzeń do odpoczynku, a także pozostawały nieustannie funkcjonalne oraz trwałe.