Strona główna » Które piętro wybrać kupując mieszkanie?

Które piętro wybrać kupując mieszkanie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
zakup mieszkania

Wiele osób szukających mieszkania zastanawia się jak sobie z tym poradzić. Nie zajmując się tematem zawodowo, można z łatwością zagubić się w gąszczu ofert. Najważniejsze by na spokojnie, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, zastanowić się czego tak na prawdę wymagamy od nowego lokum. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest decyzja na jakim piętrze będzie znajdować się zakupione, nowe mieszkania. W tym artykule zastanowimy się, w jaki sposób podjąć tę decyzje i czym się kierować, by w przyszłości nie żałować wyboru. Które piętro wybrać?

Które piętro wybrać? Na jakim etapie życia jesteś?

Pytanie banalne, a jednak determinuje wybór piętra w mieszkaniu. Zupełnie inaczej do tematu podejdzie student, inaczej starszy człowiek, poniżej przedstawię najlepsze możliwe wybory dla poszczególnych grup.

Student

Jeżeli jesteś studentem, zapewne nie przeraża cię blok bez windy na ostatnim piętrze. Tu więc jest pełna dowolność. Polecam jednak sprawdzić nieco inną rzecz. Wiadomo, ze życie studenckie bywa bujne i czasem hałaśliwe, a żeby żyć w zgodzie z sąsiadami lepiej sprawdzić dźwiękoszczelność budynku, czy nie mieszka tam wiele rodzin z małymi dziećmi, a jeżeli tak to na jakich pietrach, itd.

Młoda rodzina

Może macie już dzieci, albo planujecie je mieć. To kolejny etap w życiu. Dlatego przed zakupem mieszkania warto zastanowić się jak komfortowe będzie znoszenie i wnoszenie wózka i wszystkich akcesoriów potrzebnych maluchowi. Jeżeli jest podjazd dla wózków i winda to możecie wybierać dowolnie. Jeżeli natomiast jest to starszy blok bez windy, zdecydowanie zdecydujcie się na parter.

Seniorzy

Podobnie jak przy młodej rodzinie. Jeżeli blok ma windę to nie ma się czym przejmować. Jeśli niestety jej brak, wybierajcie jak najniższe piętra. Może dziś czujecie się sprawni, ale nie wiadomo co będzie za parę lat i czy mieszkanie na wysokim piętrze nie wykluczy was z normalnego życia.

  Wiosenne trendy w dekoracji mieszkania

Stan fizyczny, niepełnosprawności

Kolejną ważną rzeczą jest wasze zdrowie. Osoby z niedowładami ruchowymi na pewno nie powinny szukać mieszkań na wyższych piętrach bez windy, chyba że fizjoterapeuta zaleca wręcz chodzenie po schodach. W takim wypadku zakup mieszkania na wyższym piętrze może okazać się doskonałym pomysłem. Zwróćcie tez uwagę czy nie macie problemów z kolanami, czy choćby lęku wysokości czy klaustrofobii. Te dwie ostatnie choroby mogą okazać się problemem na wyższych piętrach. Przeanalizujcie dokładnie wasz stan zdrowie i zastanówcie się jak to może wpływać na wybór piętra, na którym znajdzie się wasze mieszkania.

niepełnosprawność - które piętro wybrać

Które piętro wybrać – predyspozycje

Kolejną sprawą są po prostu wasze potrzeby i odczucia. Mieszkania nie kupuje się codziennie, dlatego warto przemyśleć czego od niego oczekujecie. Co lubicie i co sprawi, że będziecie tam dobrze się czuć. Możecie przemyśleć takie kwestie jak:

  • taras – jeżeli chcielibyście mieć w mieszkaniu kawałek swojego ogródka, czy miejsca gdzie mogą pobiegać dzieci, postawić basen, hamak, to dobrym rozwiązanie jest mieszkanie z tarasem. Takie tarasy znajdują się najczęściej na parterze. Nowoczesne budownictwo wprowadziło również rozwiązania z tarami na dachu. Więc jeśli chcielibyście mieć i taras i widok to może być rozwiązanie idealne. Warto jednak pamiętać, że takie mieszkania są jednak dość drogie.
  • Widok – już wspomniałam o widoku z tarasu. Jednak i z okna czy balkonu można mieć przepiękny widok. Jeżeli lubicie spędzać wieczory z herbatką na balkonie to wyższe piętra będą dla was. Najlepiej wtedy pójść do mieszkania w kilku porach dnia i samemu ocenić, czy to to czego szukaliście.
  • Bezpieczeństwo – w starszych blokach, na nieogrodzonych osiedlach widać czasami kraty w oknach. Znajdują się one przeważnie jedynie na parterze, co jest oczywiste. Jeżeli więc szukacie mieszkania na osiedlu o słabej opinii i wiecie, że włamania się tam zdarzają, warto poszukać mieszkania na wyższym piętrze.
  • Hałas – najcichsze są mieszkania na ostatnim piętrze. Hałas możecie słyszeć jedynie z dołu lub od sąsiadów z boku.
  Oryginalna szafka w przedpokoju

Budżet

Trzeba tez pamiętać, że i ceny na równych piętrach się różnią. Kiedyś najdroższe było piętro 1. W miarę bezpieczne i nisko. Dziś, gdy już niemalże każdy blok posiada windę, słyszy się, że im wyżej mieszkanie tym droższe.

Jak widać, kwestii do przemyślenia jest sporo. Zachęcam jednak by poważnie podejść do tematu, by wybrać mieszkanie, które pokochacie,

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.