Strona główna » Jakie kolory do salonu?

Jakie znaczenie ma kolor w aranżacji salonu? Pomaga stworzyć określony klimat, potrafi optycznie powiększyć wnętrze, podkreślić charakter i styl salonu.

Kolor ścian w salonie

Jasne kolory powiększają wizualnie pomieszczenie. Dodają lekkości i przestrzeni. Na przykład jasnoniebieska farba na ścianach ma takie właściwości. Kolor niebieski należy do grupy kolorów chłodnych, a więc świetnie sprawdzi się w ciemnych, małych kawalerkach czy niewielkich salonach. Wystarczy pomalować na jasnoniebieski odcień dwie ściany w pokoju, aby uzyskać efekt przestronnego, czystego i przyjemnego wnętrza. Jasnoniebieski kolor doskonale komponuje się z naturalnym odcieniem drewna i subtelnymi dodatkami w skandynawskim stylu.

Połączenie tych elementów da nam poczucie, że jesteśmy na wakacjach, a nasz salon to oaza odpoczynku. Jeśli jednak nie chcemy w salonie ścian w kolorze błękitu, możemy się zdecydować się na niebieskie meble – na przykład narożnik. W połączeniu z drewnem i stonowanymi kolorami podłogi czy tkanin da efekt, jaki widać na poniższy zdjęciu.

Sofa narożna Symfonia niebieska; źródło: favi.pl/produkty/p/sofa-narozna-lewostronna-symfonia-niebieska

Jednak salon jest raczej ciemny i mało przytulny, najlepiej wybrać ciepłe kolory. Jakie to są ciepłe kolory? Czerwień, żółty, pomarańczowy, a także różne odcienie beżu i kremu. Te barwy pomagają stworzyć ciepły, miły klimat w pomieszczeniu.

Ciepłe odcienie dodają pomieszczeniom temperamentu. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie dwóch odcieni tego samego koloru: jaśniejszego i ciemniejszego. Podobnie można robić w przypadku chłodnych barw – czyli niebieskiego, zielonego czy szarego. Na zdjęciu kanapa w ciepłym odcieniu czerwieni jest wkomponowana w szare tło ścian.

Narożnik Lens; źródło: favi.pl/produkty/p/naroznik-rozkladany-lens

Jeśli chcesz, by Twój salon miał spokojny i wyważony charakter, sięgnij po chłodniejsze odcienie – na przykład biele, szarości. Aby uchronić się przed wrażeniem „zimna“ w pomieszczeniu, warto chłodny kolor przełamać cieplejszymi dodatkami, na przykład poduszkami, zasłonami czy dywanem w ciepłych kolorach. Świetnym rozwiązaniem jest też tapeta z przewagą wybranego koloru – jak na zdjęciu poniżej.

Biała sofa na tle fototapety „Mury pamięci”; źródło: favi.pl/produkty/p/fototapeta-mury-pamieci

Czujesz spokój, który emanuje z powyższej kombinacji kolorów? Ochra jest wariantem żółtego czy pomarańczowego koloru, należy raczej do barw relaksujących, uspokajających i ocieplających pomieszczenie. W kombinacji z białą sofą tworzy klasyczną kompozycję i tworzy w nim przyjemną atmosferę.

Żółty narożnik Spring; źródło: favi.pl/produkty/p/mebline-naroznik-spring

Na powyższym zdjęciu mamy świetny przykład zastosowania żywych kolorów jako dominanty w pomieszczeniu. Słoneczna sofa dominuje i dodaje energii, jest idealna dla osób, które potrzebują rozjaśnić salon. Poduszki ciekawie dopełniają wnętrze, tworząc kontrast kolorystyczny. D

  Mieszkanie na wiosnę - odmiana dzięki tkaninom

Wszystkie sofy i wiele innych dodatków i mebli znajdziesz na stronie Favi.pl

Może Cię zainteresować: