Strona główna » Jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do małego mieszkania?

Jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do małego mieszkania?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kupując małe mieszkanie, mamy do rozwiązania problem, który może nie należy do tych najważniejszych, lecz jest bardzo istotny – jaki telewizor powinniśmy wybrać? To przed telewizorem część z nas spędza większość swojego wolnego czasu. Zatem jaki telewizor będzie najlepszy do naszego gniazdka? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Wybór odpowiedniego odbiornika nie jest łatwy. Na sklepowych półkach znajdziemy telewizory o przeróżnych parametrach i wyglądzie. Na co jednak zwrócić uwagę? Jedną z najważniejszych cech telewizorów jest jakość obrazu. W małych mieszkaniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się telewizory w technologiach LED (QLED, OLED). Mają one przewagę nad innymi rodzajami np. plazmowymi, ponieważ możemy oglądać ulubiony program praktycznie pod każdym kątem, nie tracąc przy tym na jakości emitowanego obrazu.

Oczywiście istotnymi aspektami przy wyborze wymarzonego odbiornika są wygląd i ogólna prezencja sprzętu. W małych pomieszczeniach, gdzie odległość między odbiorcą, a ekranem jest niewielka, możemy wybrać model z systemem Ambilight, który podświetla tył ekranu telewizora, a barwa światła i jego nasycenie zmienia się wraz z kolorami na ekranie. Sprawia to wrażenie pozornego powiększenia ekranu, a także redukuje zmęczenie oczu podczas oglądania.

Idealne miejsce na telewizor?

Kwestia umiejscowienia telewizora jest jedną z ważniejszych przy urządzaniu naszego gniazdka. Nie powinien się on bowiem znajdować w miejscu przechodnim, gdyż przechodzące osoby mogą zasłaniać nam ekran. Nie powinien on także znajdować się na przeciwko okien lub innych źródeł światła, gdyż mogą one zniekształcać obraz. Przy wyborze telewizora warto także zwrócić uwagę, czy ma on uchwyty do mocowania na ścianie. Powieszenie telewizora pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń pod odbiornikiem, jednak nie każdy materiał, z którego wybudowane zostały ściany nadaje się do powieszenia sprzętu.

  kolory do mebli w kolorze gruszy

Przy ścianach z betonu komórkowego, cegły czy pustaków, nie musimy się martwić, że telewizor nam spadnie na nogi, jednak przy innych materiałach, o zdanie musimy poprosić fachowca. Dobrym miejscem na telewizor są coraz popularniejsze wnęki, w których możemy schować nie tylko sam sprzęt, ale także całe okablowanie. Ten sposób ma jednak wadę, a mianowicie nie możemy zmienić już miejsca położenia odbiornika. Jeśli ani powieszenie telewizora, ani schowanie go we wnęce nie wchodzą w rachubę, zostaje nam klasyczny stolik pod sprzęt RTV. Przy małym metrażu w salonie, nie warto wybierać wymyślnych kształtów czy rozmiarów takiego stolika. Idealnym rozwiązaniem będzie klasyczny mały stolik, w kolorach i kształtach niezbyt wyróżniających się od reszty naszych mebli.

Jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar, jak i sam telewizor powinien dobrze wkomponować się w pomieszczenie, w którym będzie umiejscowiony. Duży telewizor 70 cali może optycznie powiększyć nasz salon, zwłaszcza jeśli powiesimy go na ścianie lub postawimy na wyższym stoliku. Coraz bardziej popularne w małych mieszkaniach stają się większe telewizory z minimalną ramką wokół ekranu. TV z niemalże niewidocznym obramowaniem nie stwarza wrażenia zagracenia mieszkania, wręcz możemy się dzięki temu poczuć jak na sali kinowej.

Jednak jeśli nie ma miejsca na większy odbiornik, z pewnością znajdziemy coś dla siebie w ofercie mniejszych telewizorów. Dobrym rozwiązaniem będzie telewizor 43 cale, który idealnie wpasuje się w niewielki salonik, w którym odległość ekranu od widza nie jest zbyt duża. Wybierając taki telewizor warto rozważyć opcję sprzętu z systemem Ambilight, o którym wspominaliśmy wyżej. Dzięki temu pozornie powiększymy ekran odbiornika, bez zajmowania dużej powierzchni.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.