Strona główna » Jak zaprojektować oświetlenie łazienki?

Jak zaprojektować oświetlenie łazienki?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jak zaprojektować oświetlenie łazienki?

Łazienka to zwykle niewielkie pomieszczenie pozbawione okna. Z tego względu tak ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować w niej oświetlenie. Warto pamiętać, że w łazience wykonuje się nie tylko czynności higieniczne, ale także kosmetyczne – w tym chociażby makijaż. Odpowiednie rozmieszczenie oraz wybór lamp z pewnością zapewni więc większy komfort użytkowania przestrzeni. Dodatkowo stanie się ciekawym akcentem estetycznym, podkreślającym charakter aranżacji.

Jakie oświetlenie sufitowe do łazienki sprawdzi się najlepiej?

Projektując oświetlenie łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie główne. Lampy zamocowane przy suficie zapewnią wygodę nie tylko w czasie wykonywania czynności toaletowych, ale przy sprzątaniu pomieszczenia. W łazience warto zrezygnować z lamp wiszących i żyrandoli. O wiele lepiej sprawdzą się plafony lub montowane do sufitu spoty – zwykle zapewniające możliwość regulowania kąta padania światła.

Dobrym wyborem są również oczka halogenowe mocowane w sufitach podwieszanych. Ich atutem jest to, że można umieścić w nich klasyczne żarówki halogenowe lub zdecydować się na energooszczędne LED-y o ciepłej bądź zimnej barwie światła.

Kinkiety przy lustrze łazienkowym – dla większego komfortu użytkowania przestrzeni

W aranżacji łazienki niebagatelne znaczenie ma oświetlenie lustra. Należy pamiętać, że zdecydowanie najlepszą opcją w tej kwestii jest umieszczenie dodatkowych źródeł światła z obu stron tafli. Optymalnie, aby znalazły się nieco powyżej wzroku osoby korzystającej z lustra. W ten sposób twarz będzie odpowiednio oświetlona, co ułatwi golenie się albo wykonywanie make-upu.

Kinkiety do łazienki powinny emitować rozproszone światło. Dobrym wyborem będą więc produkty z mlecznymi kloszami. Można też rozważyć montaż lustra ze zintegrowanym źródłem światła. Odradza się natomiast mocowanie światła nad lustrem, ponieważ może rzucać cienie, utrudniając w ten sposób wszelkie wykonywane przed nim czynności. Warto podkreślić, że światło przy lustrze w łazience powinno mieć neutralną barwę.

Kinkiety przy lustrze łazienkowym

Listwy LED do łazienki – funkcjonalne i designerskie

W łazienkach o większym metrażu może zaistnieć również konieczność doświetlenia poszczególnych stref – w tym kabiny prysznicowej czy wanny. Z pomocą przychodzą wówczas rozmaite rozwiązania. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się listwy LED odgrywające rolę funkcjonalną i dekoracyjną. Produkty tego typu świetnie sprawdzą się też do wyeksponowania ciekawych miejsc w łazience – dekoracyjnej niszy czy półki. Można zamocować je pod szafkami wiszącymi, co wniesie do aranżacji lekkość. Należy zwrócić uwagę, aby dodatkowe punkty oświetleniowe nie drażniły oczu i nie powodowały tzw. efektu olśnienia. Konieczny jest też wybór rozwiązań o odpowiednim stopniu szczelności, zapewniającym bezpieczne użytkowanie przestrzeni.
Tekst powstał przy współpracy z
oswietlenie-sklep.pl

  Kabina walk-in, czyli kabina bez brodzika

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.