Strona główna » Jak zaprojektować małą łazienkę w bloku?
Aranżacja małej łazienki w bloku

W ostatnim czasie bardzo popularnym i kreatywnym zajęciem nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla amatorów stało się projektowanie wnętrz. Najprawdopodobniej jest to efekt coraz większej ilości nabywanych na rynku mieszkań i domów w stanie deweloperskim, które wymagają wykończenia od podstaw. Dzięki coraz częściej i chętniej wprowadzanym innowacjom oraz tworzeniu różnych stylów, można w bardzo ciekawy sposób zaaranżować własną, prywatną „oazę”.

W tym artykule głównym punktem odniesienia będzie wykończanie wnętrz w mieszkaniach prywatnych w blokach. Co do łatwości w projektowaniu zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że dużo lepiej aranżuje się mieszkania, a inni twierdzą tak o domach jednorodzinnych. Warto jednak zauważyć, że zazwyczaj te pierwsze dają mniejsze pole do popisu, ponieważ ich metraż zwykle jest dużo bardziej zaniżony. Ponadto to właśnie w blokach mieszkalnych zarówno budowanych w czasach PRL-u, jak i teraz pomieszczenia łazienkowe są tworzone w postaci niewielkich obszarów, potocznie zwanych „klitkami”. Właśnie o aranżacji niewielkich łazienek w bloku będzie traktował poniższy artykuł.

Jakie skojarzenia powinny nasuwać się przy opisywaniu łazienki?

Ogólnie dom każdej osobie powinien kojarzyć się z czymś przyjemnym, kojącym, do czego chce się wracać po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. Zazwyczaj domownicy projektują w ten sposób mieszkania, aby były one funkcjonalne, a dodatkowo „cieszące oko” swoim pięknem. Warto wskazać, że łazienka to pomieszczenie, które większość osób traktuje jako część przeznaczona na relaks, rozluźnienie i napawanie się wszechobecnym pięknem.

Łazienka to najbardziej prywatny obszar w domu, który powinien być jednocześnie miejscem do odpoczynku i regeneracji ciała. Świetnie, jeśli mimo swoich niewielkich obszarów jest zaaranżowana funkcjonalnie, ponieważ tworzy to swego rodzaju spokojny efekt. Podczas projektowania tego wnętrza warto oprzeć się wyłącznie na pozytywnych emocjach, które ma ono wywołać.

  Bardzo mała łazienka

Od czego zacząć przy tworzeniu projektu małej łazienki?

Pierwszym, istotnym, jak nie najistotniejszym krokiem podczas aranżowania małej łazienki jest odnalezienie inspiracji na jej wystrój, który będzie odpowiadał stylowi domowników. Ważnym faktem jest kompleksowe podejście do urządzenia tego pomieszczenia, ponieważ miejsce to w raczej niezmienionej formie powinno posłużyć na wiele lat. Pomysł na stworzenie łazienki marzeń musi dawać poczucie radości, mimo natłoku pracy w trakcie remontu, ponieważ jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na ostateczną reakcję domowników.

Przede wszystkim warto określić i wskazać wszystkie niezbędne przedmioty, które powinny znaleźć się w łazience poza urządzeniami sanitarnymi, czyli toaletą, umywalką, prysznicem oraz wanną. Aby pomieszczenie omawiane mogło się wydać większe niż jest w rzeczywistości, należy decydować się na umieszczenie w niej tylko niezbędnych elementów, na które nie ma miejsca nigdzie indziej w domu. Eliminuje to uzyskanie „efektu zagracenia”.

Innowacyjne możliwości dla małych łazienek w blokach

Małe łazienki są bardzo częstym problemem dla wielu osób, dlatego producenci urządzeń sanitarnych wychodzą temu na przeciw, tworząc coraz więcej alternatyw dla tego „kłopotu”. Przykładami innowacyjnych rozwiązań dla tych niewielkich pomieszczeń są boczne szafki, asymetryczne wanny i umywalki, czy narożny zlew. Są to produkty zdecydowanie ułatwiające odnajdywanie się w małych łazienkach i tworzenie w nich modernistycznego designu.

Jeśli jednym z urządzeń, które muszą stać w łazience jest pralka, warto wygospodarować je tak, aby cała część ściany, przy której będzie ona stała była funkcjonalna. Coraz częściej proponowanym rozwiązaniem jest zamykanie pralki w specjalnie do tego tworzonej na wymiar szafce lub w gotowym, odpowiadającym wielkością meblu. Ponadto nad pralką można zamieścić półki lub zamykaną szafę na przybory i kosmetyki pielęgnacyjne. Należy przede wszystkim określić, jaka to będzie pralka, ponieważ dzięki temu można zaaranżować jej miejsce pod szafką lub pod nią.

  Czarno-biały pokój nastolatka

Propozycje kolorystycznego projektowania wnętrza łazienki

Istnieje coraz więcej pomysłów na aranżowanie małych łazienek. Poniżej przytoczone te, które w obecnej chwili znajdują na podium w rankingu projektów:

  • pomalowanie pomieszczenia farbami naturalnymi, delikatnymi, które są podbijane elementami dekoracyjnymi;
  • stworzenie w łazience stylu skandynawskiego, którego głównym nurtem jest minimalizm;
  • bardzo popularnym obecnie trendem jest imitacja lub prawdziwy beton na ścianach i suficie, z którym świetnie komponują się nowoczesne elementy łazienki;
  • monochromatyczna ceramika łazienkowa, która łączy w sobie elementy bardzo ciekawych wzorów w postaci płytek heksagonalnych (sześciokątnych), patchworkowych (najczęściej w stylu marokańskim), „metro” (lśniących, białych cegiełek) lub mozaiki różnych stylów.

Warto pamiętać o tym, że płytki najlepiej układać tylko na ścianie łączącej się z prysznicem oraz na podłodze. Aby uzyskać efekt odrobinę większej przestrzeni resztę ścian najlepiej pomalować lub zakleić jasnymi, niegryzącymi płytkami.

Elementy dodatkowe, które pomogą zwiększyć optycznie przestrzeń

Ostatnią ważną kwestią jest udekorowanie łazienki tak, aby przywodziło ona na myśl przyjemne emocje oraz sprawiała wrażenie większej, czyli nie powodowała efektu tłamszenia. Przede wszystkim należy postawić na delikatne oświetlenie tego pomieszczenia, co nada łazience efekt przestrzenności i wyjątkowej intymności. Żarówki, które oświetlałyby łazienkę powinny być w odcieniach chłodnych, ponieważ nadaje to bardzo schludny wygląd obszarowi.

Należy pamiętać, że to detale są istotne. Pięknie wykończona łazienka może być idealnym miejscem stworzonym z wyczuciem tylko w towarzystwie stylowych dekoracji, takich jak mydelniczki, kubki na szczoteczki do zębów, czy ładne, wiklinowe kosze do przyborów.

Jak widać, możliwości jest wiele. Wystarczy tylko dopasować styl do swoich wymagań i gustów, a projektowanie łazienki przestaje być trudnym zadaniem.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.