Marzy mi się prawdziwy fresk na ścianie w łazience. Przygotowałem już podłoże cementowe – wodoodporne (ponieważ ściana ma kontakt bezpośredni z wodą). Proszę o radę jak wykonać fresk, aby był trwały. Jakie tematy pasują do łazienki o rustykalnym wnętrzu?
Klasyczny "fresk" dotyczy techniki "al fresco/buon fresco" (tzw. fresk mokry), czyli wykonanej na mokrej, niezwiązanej do końca zaprawie. W tej technice tynk zakładamy tylko na taki obszar, jaki jesteśmy w stanie pomalować w ciągu jednego dnia (system dniówkowy). Fresk malowany jest specjalnymi farbami odpornymi na alkaliczne działanie wapna. Jest trwały, bo farba nie tworzy powłoki na powierzchni ściany, lecz wnika w głąb zaprawy i spaja się z podłożem. W ten sposób uzyskuje się trwałe, intensywne barwy. Jest to technika dość droga i pracochłonna.
Bardzo często określenie "fresk" odnosi się także do techniki zwanej "fresco secco" (fresk suchy). Malujemy na podłożu przygotowanym już wcześniej, mocząc i gruntując je tuż przed malowaniem. Spoiwem jest tu mleko wapienne, dlatego też kolory nie są tak świetliste i tak trwałe.
Bardzo trwałą, nowoczesną techniką jest tzw. Technika Silikatowa Keima (farby silikatowe, dyspersyjno-silikatowe). Dużym jej plusem jest brak konieczności stosowania dniówkowego systemu pracy, a podłożemmoże być oprócz zaprawy wapiennej, zaprawa cementowo-wapienna i inne podłoża.
Jeśli chodzi o tematy fresków – myślę, że to jest indywidualna kwestia. Myślę, że powinien to być motyw, z którym właściciel ściany będzie się po prostu "dobrze czuł" na co dzień. Najczęściej wybierane motywy przy rustykalnych wnętrzach to ornamenty, wzory florystyczne, pejzaże, czasem malarstwo iluzjonistyczne.
Porada Pracownia www.murmur.pl