Strona główna » Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
krzesła barowe

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez centralnego punktu, czyli stołu. To przy nim toczy się bowiem życie całej rodziny oraz niejednokrotnie odbywają się poważne rozmowy i podejmowane są istotne decyzje. To miejsce, który stanowi centrum dowodzenia całej rodziny. Coraz więcej osób na stawia na stół, który cechuje się funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Dobrym wyborem okazuje się najczęściej stół barowy. W poniższym artykule podpowiadamy zatem, jak wybrać odpowiedni model.

1. Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?

2. Jak wybrać wysokość stołu barowego?

3. Stół barowy – na jaki materiał się zdecydować?

4. Stół barowy w małej kuchni

Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?

Oferty sklepów meblowych obfitują w najrozmaitsze modele stołów kuchennych i barowych. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie. O wyborze decyduje kilka czynników – przede wszystkim warto wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia oraz całość aranżacji. Inny stół barowy będzie bowiem pasował do kuchni w stylu tradycyjnym, inny zaś do utrzymanej w stylu industrialnym. Kolejnym kryterium są oczekiwania wobec mebla, uzależnione od tego, w jaki sposób będziemy stół użytkować. Kuchnia, w której odbywają się spotkania i imprezy towarzyskie, a domownicy uwielbiają kucharzyć ze znajomymi i rodziną, wymaga stołu z większym blatem roboczym.

To samo dotyczy stołu, który ma posłużyć rodzinie do jedzenia wspólnych posiłków, kiedy nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem na jadalnię. W kuchni, która służy do szybkiego zjedzenia lunchu czy pospiesznego wypicia porannej kawy, sprawdzi się natomiast mebel o niewielkich gabarytach. Stół barowy powinien być jednak przede wszystkim solidny, wytrzymały i funkcjonalny, by posłużył domownikom przez wiele lat.

  Aranżacja małej łazienki – o czym warto pamiętać?

Jak wybrać wysokość stołu barowego?

Jest to jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie kupujący podczas wyboru odpowiedniego stołu barowego. Nie ma w tym nic dziwnego – komfort podczas korzystania z mebli kuchennych jest niezwykle istotny. Jak zatem określić optymalną wysokość stołu barowego? Jeśli domownicy mają w planach użytkowanie mebla także w pozycji stojącej, jego wysokość powinna być wówczas wyższa – może to być około 110–120 cm.

Pamiętajmy o dopasowaniu wysokości krzeseł barowych, które powinny znajdować się o 20–30 cm niżej niż blat stołu. Zadanie będzie ułatwione, jeśli planujemy ustawić stół barowy tuż za wyspą kuchenną. Najlepiej, by oba meble miały wówczas tę samą wysokość. Jednym z kryteriów jest także wzrost korzystających ze stołu barowego domowników – wyższe osoby mogą spokojnie decydować się na wysokie barki (trzeba tylko pamiętać, że różnica wysokości pomiędzy stołem a krzesłami powinna być większa, by zapewnić sobie komfort), niższe osoby analogicznie powinny wybierać meble o mniejszych gabarytach.

Stół barowy – na jaki materiał się zdecydować?

Należy pamiętać, że stół barowy to mebel, który pełni funkcje nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim użytkowe. W związku z tym musi być wykonany z solidnych i odpornych na uszkodzenia materiałów (może to być lite drewno lub fornirowana płyta wiórowa, ale również metal czy szkło).

Wybór odpowiedniego materiału powinien być podyktowany również panującym w kuchni stylem. Przytulne wnętrze w stylu rustykalnym wymaga dobrania stołu, wykonanego z drewna – taki mebel idealnie wpisuje się bowiem w sielską stylistykę, ociepla wnętrze i harmonizuje z całością aranżacji. Do nowoczesnych kuchni sprawdzi się natomiast stół ze szklanym blatem lub na wysoki połysk (najlepiej w prostej bryle i o geometrycznych kształtach z blatem i nogami z tego samego materiału). Kuchnia w mieszkaniu typu loft może być zaaranżowana za pomocą stołu z metalowymi nogami i stylizowanym na stare drewno blatem. W kuchni tradycyjnej może sprawdzić się klasyczny design – biały stół barowy z drewna z metalowymi nogami, dopełniony na przykład szufladą lub umieszczonymi pod blatem półkami.

  Zmiany w dziewczęcym pokoju

Stół barowy w małej kuchni

Kuchnia o małym metrażu to niezwykle wymagające pomieszczenie. Trzeba zadbać o to, aby użyte do jej wystroju meble charakteryzowały się nie tylko doskonałym designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Stół barowy w małej kuchni może z powodzeniem zastąpić oddzielną jadalnię. Może także posłużyć jako dodatkowy blat roboczy podczas przygotowywania posiłków, szczególnie jeśli pozostałe umeblowanie – ze względu na brak miejsca – ogranicza się do sprzętu AGD dostawionego do minimalnej liczby szafek. Zaletą umieszczenia stołu barowego w małej kuchni jest także możliwość wsunięcia krzeseł barowych pod blat – dzięki temu można uzyskać dodatkową powierzchnię, kiedy nie korzysta się ze stołu. Mała kuchnia to także zbyt mało miejsca do przechowywania. W związku z tym można zdecydować się na model stołu barowego z półkami lub szufladami. Pod blatem można także umieścić dopasowany wysokością stojak na wino, co doda meblowi eleganckiego sznytu. Stół barowy może również posłużyć jako element umeblowania, optycznie oddzielający aneks kuchenny od części dziennej salonu, tworząc tym samym namiastkę prawdziwej jadalni.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.