Nie ma kuchni i nie ma gotowania bez garnków. Zarówno amator gotowania, jak i wyszkolony kucharz zgodzą się, że perfekcyjne potrawy to nie tylko umiejętności i dobry przepis. By powstało jakiekolwiek kulinarne dzieło, konieczne są pewne akcesoria, czyli na przykład garnki, czy patelnie. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak domyć przypalone garnki po skończonym gotowaniu.
Jak wszystko wokół nas, tak i świat garnków ewoluuje, przeminął czas garnków emaliowanych, które przez kilkadziesiąt lat przewodziły w wyposażeniu kuchni. Aktualnie mamy możliwość nabycia pośród setek propozycji producentów porządnej jakości garnków zarówno pod kątem estetyki, jak i trwałości. Należy przy tym podkreślić, ze wraz z tym rośnie świadomość wyboru dokonywanego przez konsumenta. Stawiamy na naczynia mocno funkcjonalne i wytrzymałe. A co najważniejsze muszą łatwo się czyścić z wszelkich zabrudzeń, nalotów i przypaleń.
Dlaczego garnki się przypalają?
Czas przygotowania pachnących potraw zdecydowanie powinien kojarzyć się wielką przyjemnością, ale może jednak zdarzyć się , że będzie koniecznością. Tak się dzieje, gdy pod presją czasu organizujemy posiłek. Pośpiech i dynamiczne przygotowania w kuchni to prosty sposób by przez ułamki sekund nieuwagi, doprowadzić do pojawienia się w domu specyficznego zapachu spalenizny. Jest to taka koszmarna chwila, kiedy okazuje się, że ulubione garnki się przypalają.
Czynniki przypalania garnków bywają prozaiczne, to często niewłaściwa metoda lub za bardzo wydłużony czas podgrzewania potraw. Przypalenie może się zdarzyć każdemu, garnek zabrudzi się w środku, oraz może też na zewnętrznej stronie. Dna naczyń stykają się z brudnym rusztem lub palnikiem. Szczególnie w przypadku kuchni gazowych, gdzie wystarczy nieodpowiednia pozycja mocy palnika. Wtedy budowa samej płyty gazowej utrudnia utrzymanie czystości, rozlane i przypalone resztki chowają się w zakamarkach i w czasie podgrzewania brudzą od zewnątrz naczynia.
Zacieki z zewnątrz tworzą się, gdy zawartość zaczyna unosić się i wylewać, ostatecznie w kontakcie z temperaturą przypieka się i bywa niełatwe do usunięcia. Naczynie poddane bardzo wysokiej temperaturze szybko zostaje przypalone. By zapobiegać, dbajmy o nastawienie mocy kuchenki zgodnie z wymaganiami potrawy oraz o ciągłym pilnowaniu podgrzewanego posiłku.
Jak domyć przypalone garnki?
Domycie przypalonego garnka to pewnego rodzaju chrzest bojowy. Pozbycie się wszelkich śladów z takiego naczynia jest dużym wyzwaniem. Pamiętaj pozbycie się przypalonego garnka, nie zawsze jest konieczne. W większości zabrudzeń spalone naczynie okazuje się jeszcze do uratowania, wystarczy kilka sprawdzonych sposobów.
Niewątpliwie do czyszczenia przypaleń można używać gotowych preparatów, gdyż istnieje ich w chemii gospodarczej bardzo wiele, różne proszki, płyny czy mleczka, jednak trzeba zwracać uwagę na to, że każde z tych środków może różnie wpływać na powłoki naczyń. A każdy materiał powinno się czyścić w ustalony sposób.
Bez wątpienia metod na wyczyszczenie przypalonych garnków i patelni jest bardzo dużo. Dbając o własne zdrowie i środowisko naturalne, warto sięgnąć po domowe sposoby na usunięcie spalenizny.
Kto nie ma w domu soli? To patent doskonały wystarczy posypać grubą warstwą soli i odstawić na parę godzin. Po tym czasie opłukać sporą ilością wody dosuszyć ściereczką bądź gąbką.
Ocet pogromca brudu, wlewamy do zabrudzonego naczynia i doprowadzamy do wrzenia, bądźmy jednak ostrożni w przypadku garnków emaliowanych.
Soda oczyszczona, robimy papkę i mieszamy sodę z wodą, nacieramy brudne miejsce, w przypadku silnego zabrudzenia zagotowujemy sodę z wodą przez kilka minut.
Idealna cytryna może być stosowana zamiennie z kwaskiem cytrynowym, doskonale czyści i jednocześnie nabłyszcza.
Płyn do naczyń zmieszany z gorąca wodą, taką mieszanką namaczamy przypalony garnek.
Można by z pewnością podać jeszcze więcej sposobów, wybierając którykolwiek, pamiętajmy, aby zająć się tym jak najszybciej, nim przypalenie nie zdąży zastygnąć. I oczywiście zachowajmy ostrożność. Przypalony garnek powinien być już przestudzony. Nie zapominajmy również, że wprawdzie przypalenie zwykle można usunąć, to zniszczenia naczynia może okazać się na tyle duże, że z dbałości o zdrowie lepiej będzie pozbyć się szkodliwego garnka.