Strona główna » Fototapeta czy tapeta – co wybrać? Porównujemy

Różnica między fototapetą a tapetą może wydawać się minimalna, być może wręcz nieistniejąca. Tak naprawdę jednak są to dwa różne rodzaje dekoracji ściennych, o nieco różnych zastosowaniach i dające zupełnie odmienne efekty.

Wcale nie trzeba projektanta wnętrz, by odróżnić tapetę od fototapety. Najprościej rzecz ujmując, tapeta to dekoracja o powtarzalnym wzorze, którym można udekorować dowolną powierzchnię. Tym samym wzorem tapety można okleić zarówno niewielki fragment ściany, jak i cały pokój: nie ma to znaczenia, bo wzór powtarza się w obrębie każdego brytu.

Z kolei fototapeta, jak sugeruje to sama nazwa, jest ozdobą, która ma jeden konkretny wzór, coś w rodzaju obrazu o wielkim formacie – choć wcale nie musi to być fotografia. Być może największa różnica między tymi dwoma dekoracjami kryje się w podejściu: tapeta to popularny dosłownie od stuleci sposób dekorowania wnętrz, podczas gdy fototapety ciągle jeszcze uchodzą za nowość. O ich zastosowania i o to, czy fototapeta to dobry pomysł, zapytaliśmy ekspertkę z firmy www.myloview.pl

Dekorowanie „problematycznych” wnętrz

O ile udekorowanie tapetą wnętrza takiego jak salon czy nawet kuchnia z reguły nie jest problemem (pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednie środki ostrożności tam, gdzie tapety na ścianę mogłyby ulec zachlapaniu, na przykład ich powierzchnię w okolicach kuchenki czy zlewu pokryje się warstwą szkła), o tyle dopiero specjalistyczne fototapety łazienkowe i kuchenne pozwalają na prawdziwie kreatywne i odważne zastosowanie tych dekoracji także tam, gdzie zwykłe tapety nie dałyby rady.

Fototapeta z chmurami do łazienki

Wielką zaletą fototapety na ścianę jest to, że można wykorzystać ją do udekorowania właściwie każdego wnętrza: nowoczesna technologia druku lateksowego pozwala na wykorzystanie ich nawet w łazience czy w toalecie, czyli tam, gdzie zwykła tapeta szybko uległaby zniszczeniu – przekonuje dekoratorka z myloview.pl – Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o fototapety łazienkowe i kuchenne, jest wybór odpowiednich materiałów i umiejscowienia. Fototapety łazienkowe powinny być wydrukowane na trwałym podłożu winylowym, najlepiej na flizelinie, dzięki temu bowiem będą jeszcze bardziej odporne na trudne warunki panujące w tych pomieszczeniach, takie jak wilgoć czy wysoka temperatura. W „suchych” wnętrzach, czyli tam, gdzie nie ma ujęcia wody, dobrze sprawdzi się fototapeta lateksowa. Tę samą zasadę powinno się zastosować, jeśli kogoś interesuje fototapeta do kuchni zamiast płytek: winyl sprawdzi się tu najlepiej!

Wciąż nie jesteś przekonany co do tego, czy fototapeta to dobry pomysł? Weź pod uwagę jeszcze to: fototapeta do kuchni zamiast płytek może okazać się dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na swoją wytrzymałość, ale dzięki bardzo szerokiemu wyborowi wzorów, znacznie większemu niż ten oferowany przez tradycyjne tapety. Teraz możesz ozdobić swoje domowe wnętrze dokładnie tak, jak chcesz!

  Konkurs SPRZĄTANIE NA BŁYSK rozwiązany

Tapety a fototapety do salonu i innych domowych wnętrz: porównujemy wzory

Fototapety nie różnią się od tapet techniką montażu: różnią się wzorami. Ta prosta różnica ma jednak wyraźne przełożenie na to, w jakim wnętrzu zastosujemy każdą z tych dekoracji.

Gdy ktoś pyta mnie, czy fototapeta to dobry pomysł, odpowiadam: a czy wyjątkowe wnętrze to dobry pomysł? – mówi nasza rozmówczyni z Myloview. – Zawsze trzeba wziąć pod uwagę warunki wnętrza. Fototapety do salonu przedstawiające duży wzór ze zdjęcia albo obrazu, na przykład portret, krajobraz czy martwą naturę, sprawdzą się tam, gdzie będą mogły być oglądane w całej swojej okazałości, a zatem tam, gdzie na ścianie jest stosunkowo dużo miejsca. Tam, gdzie tego miejsca nie ma, mogą sprawdzić się rozwiązania takie jak fototapety z napisami, które z powodzeniem zamontujesz nawet na niewielkiej powierzchni. Wybierając wzór, zawsze musisz wziąć pod uwagę to, czy w danym miejscu będzie wystarczająco dobrze widoczny: „wystarczająco” to zresztą tutaj slowo-klucz, ponieważ nie chodzi o to, aby bezwzględnie widoczna była całość fototapety do salonu czy innego wnętrza, lecz raczej o to, aby można było oglądać ten jej fragment, na którym najbardziej nam zależy. W przypadku tapety nie ma to znaczenia, bo wzór się powtarza, ale tutaj trzeba zachować czujność!

Fototapeta z napisem w salonie

A zatem zanim zdecydujesz, czy fototapeta to dobry pomysł, rozejrzyj się po wnętrzu, które masz zamiar udekorować, i pomyśl, czy wzór, który Cię interesuje, będzie miał tam szansę zaprezentować się w całej swojej krasie. Wybór fototapety na wymiar to nie problem, bo rozmiar dekoracji można łatwo dostosować, ale wzór pozostanie bez zmian – wybierz więc taki, który będzie najlepiej współpracować z dekorowanym wnętrzem!

Może Cię zainteresować: