Strona główna » Co zrobić ze starym sprzętem AGD?

Co zrobić ze starym sprzętem AGD?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Podobno sklepy z AGD muszą przyjąć zużyty sprzęt od klienta, który kupuje nowy. Kupowałam mikrofalówkę i chciałam przy tej okazji oddać starą lodówkę. W sklepie odmówili przyjęcia lodówki. Mogli tak zrobić?

Owszem, mogli. Ale od początku…

Od lipca 2005 roku jest ustawa, która zabrania wyrzucania sprzętu elektrycznego i elektronicznego do śmietników. Tzw. elektrośmieci są zaliczane do odpadów niebezpiecznych dla środowiska i powinny być oddawane do specjalnych punktów. Podlegają recyklingowi.

Istnieją dwie możliwości.

Po pierwsze oddać zużyty sprzęt do punktu zbierania elektrośmieci, które prowadzi m.in. organizacja ElektroEko. Informacje o tym, gdzie takie punkty znajdują się w okolicy uzyskamy w np. Urzędzie Gminy czy Miasta. Sprzęt oddaje się nieodpłatnie, ale trzeba samemu go dowieźć do punktu.

Po drugie sklepy sprzedające AGD (detalicznie i hurtowo) mają obowiązek przyjęcia starych urządzeń. Jednak na zasadzie jeden za jeden, czyli przy okazji kupowania nowej mikrofalówki, można zostawić starą mikrofalówkę. Starej pralki można się pozbyć tylko kupując pralkę. Dlatego sklep mógł odmówić przyjęcia pralki przy zakupie mikrofalówki.

Za oddanie starego sprzętu sklep nie pobiera od nas żadnych opłat. Musimy jednak we własnym zakresie sprzęt dostarczyć do sklepu. Natomiast jeżeli kupujemy np. lodówkę i zamawiamy transport ze sklepu, to na ogół tym samym transportem sklep odbierze od nas starą lodówkę.

  Fluorescencyjne dywany do pokoju dziecka

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.