Strona główna » Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – jak zrobić samemu

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – jak zrobić samemu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Bożonarodzeniowa choinka zazwyczaj kojarzy się z iglastym drzewkiem, ozdobionym dziesiątkami kolorowych bombek i migoczących światełek. To świąteczne drzewko może mieć jednak inne oblicze – bardziej nowoczesne, minimalistyczne i pełne subtelnej elegancji. Taka właśnie jest choinka wykonana z drewnianych desek. Przekonaj się, jak łatwo ją zrobisz!

Zastąpienie tradycyjnego drzewka choinką z drewna może okazać się dobrym pomysłem w niewielkich mieszkaniach, ponieważ nie zajmuje ona dużo miejsca. Jej wykonanie jest bardzo łatwe i trwa tylko pół godziny (nie licząc czasu schnięcia pomalowanych desek), a końcowy efekt zachwyci zwłaszcza miłośników prostoty oraz eleganckich i oszczędnych w formie i kolorach dekoracji.

Choinka z deseczek – jak ją zrobić?

Do wykonania choinki potrzebne są:

2 drewniane deski o wymiarach 200 x 10 x 1 cm
12 wkrętów do drewna 3 x 15 mm
farba akrylowa w dowolnym kolorze (np. szarym)
wyrzynarka akumulatorowa (np. Bosch PST 10,8 LI)
narzędzie do malowania natryskowego (np. pistolet natryskowy Bosch PFS 105 E)
wiertarko-wkrętarka lub akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne 3 w 1 Bosch Uneo
gazeta do zabezpieczenia pomieszczenia w czasie pracy
rękawice i okulary ochronne

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – krok 1

Najpierw zabezpiecz pomieszczenie przed zabrudzeniami farbą i wiórami, rozkładając na podłodze gazetę. Następnie, za pomocą linijki i ołówka, narysuj na obu drewnianych deskach poprzeczne linie wyznaczające odcinki o długościach: 80 cm, 70 cm, 60 cm, 50 cm, 40 cm, 30 cm i 20 cm. Ważne, by linie były narysowane równo pod kątem prostym.

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – krok 2

Teraz przytnij deski na kawałki wzdłuż wyznaczonych linii. Najłatwiej zrobisz to przy użyciu akumulatorowej wyrzynarki (np. Bosch PST 10,8 LI), która jest poręczna, lekka i umożliwi Ci szybkie oraz precyzyjne cięcie drewna jedną ręką. Pamiętaj przy tym o włożeniu okularów i rękawic ochronnych, które osłonią Twoje oczy i dłonie przed wiórami.

  Trendy - dekoracje świąteczne

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – krok 3

Na pokrytej gazetą podłodze połóż pocięte fragmenty deski i pomaluj je farbą akrylową na dowolny kolor, najlepiej z obu stron. Aby zrobić to dokładnie, skorzystaj z narzędzia do malowania natryskowego (np. pistoletu natryskowego Bosch PFS 105 E), które pozwoli Ci równomiernie nałożyć farbę. Pomalowane deski pozostaw do wyschnięcia.

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – krok 4

Gdy drewno już wyschnie, ułóż deski o długościach od 70 do 20 cm, od najdłuższej do najkrótszej w taki sposób, by zwężały się ku górze i utworzyły kształt choinki. Pozostaw między nimi odstępy o szerokości jednego centymetra.

Najdłuższą deskę (80 cm) połóż po środku – tak, aby przecinała pod kątem prostym pozostałe deski. Będzie ona stanowiła pień choinki. Następnie, używając wiertarko-wkrętarki (lub narzędzia Uneo) z wiertłem do drewna o średnicy 3 mm, wywierć w niej otwory – po dwa na każde z ramion drzewka. Najlepiej, jeśli wywiercisz je „na krzyż” po przekątnej, dzięki czemu przytwierdzisz pień stabilnie do ramion choinki.

Choinka bożonarodzeniowa z deseczek – krok 5

Ostatni krok to połączenie wszystkich elementów wkrętami do drewna o średnicy 3 mm i długości 15 cm. Wkręć je w wywiercone wcześniej otwory. Pomoże Ci w tym wiertarko-wkrętarka (lub wspomniane wcześniej narzędzie Uneo), dzięki której zrobisz to bardzo szybko. Choinka gotowa! Przystrój ją według własnych upodobań, np. światełkami, ręcznie wykonanymi ozdobami lub bombkami i postaw w dowolnie wybranym miejscu.

Drewniana choinka jest nie tylko wyjątkowa, ale również łatwa do zmiany – jeśli zamarzysz o innym kolorze drzewka, wystarczy, że ponownie je pomalujesz lub zmienisz lampki i dekoracje.

Fot. Bosch

Może Cię zainteresować: