Strona główna » Świąteczna oprawa, czyli obrus w tle

Świąteczna oprawa, czyli obrus w tle

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wyjątkowa atmosfera Świąt to ciepły, pachnący przysmakami dom, magiczne dekoracje, światło świec, zapach choinki i przepięknie nakryte stoły. Szczególnie kolacja wigilijna wymaga niezwykłej oprawy i wtedy też szykujemy najbardziej tradycyjny stół. A klasyczny stół nakryty na Boże Narodzenie to biała zastawa i delikatne szkło ustawione na białym eleganckim obrusie.

Jak udekorować świąteczny stół?

Obrus to element niezbędny na eleganckim stole, szczególnie świątecznym. Na Wigilię najlepiej wybrać biały – gładki lub z delikatnymi, subtelnymi wzorami. Na kolejne dni Świąt można położyć obrus z bardziej wyrazistymi deseniami, nie tylko biały, ale i kremowy czy naturalnym kolorze lnu. Efektowna tkanina na stole jest tłem dla zastawy i dekoracji, powinna więc tworzyć z nią doskonałą kompozycję.

Aranżując świąteczny stół, warto pamiętać o kilku zasadach:

– Im więcej dekoracji pojawi się na stole, tym bardziej neutralny powinien być obrus.
– Elegancki stół dekorujmy dodatkami w jednej tonacji kolorystycznej; na bożonarodzeniowym może dominować srebro – patery, świecznik, serwety, bombki.
– Jeśli zależy nam na delikatnym przełamaniu tradycyjnego wyglądu stołu, możemy ułożyć wąski pas tkaniny w złotym lub srebrnym kolorze i nawet podświetlić go np. sznurem lampek ledowych.
– Ważnym elementem jest szkło – nie tylko pełni funkcję użytkową, ale w nim właśnie pięknie połyskuje światło świec i lampionów, odbija się choinka
– Dekoracje na stole powinny być takiej wysokości, by nie przeszkadzały biesiadnikom w rozmowie z osobą siedzącą naprzeciwko
– Świece najlepiej wybrać w jednym kolorze, choć mogą mieć różne rozmiary i kształty
– Elementy choinki pokreślą wyjątkowy charakter aranżacji stołu świątecznego
– Układając przy talerzach serwety tkaninowe, przewiążmy je kolorowymi wstążkami – to nada im niecodzienny charakter
– Wkładając sianko pod obrus, zwróćmy uwagę, by nie było go zbyt dużo – może sprawić, że szklanki, kieliszki czy bulionówki nie będą stały stabilnie.
– Rozmiar obrusa dopasujmy do wielkości i kształtu stołu. Z każdej strony powinno swobodnie opadać około 20 cm tkaniny.
– Praktycznym rozwiązaniem jest obrus z tkaniny mającej zwiększoną odporność na plamy. Dzięki temu rozlane płyny nie wnikają w materiał i można je łatwo zebrać papierowym ręcznikiem czy wilgotną szmatką.

  Etnobazar.pl – dekoracje, meble, przedmioty z duszą

Ogromny wybór obrusów i tkanin oferuje Fabryka Firanek i Koronek Haft. Tu na pewno znajdziemy odpowiedni obrus na Święta i nie tylko. Szyte z różnych rodzajów tkanin, oferowane w dziesiątkach odcieni, w wielu wzorach są w Polsce sprzedawane przez firmę Haft od ponad 130 lat. Nowością jest tkanina z przędz poliestrowych pochodzących z recyklingu. Mowa o materiale ReTex, który tka się z przędz pozyskanych ze zużytych butelek plastikowych. Otrzymał on międzynarodowy certyfikat Repreve, co oznacza, że składa się co najmniej w 30 proc. z przetworzonych butelek PET. Uzyskaną przędzę cechuje przy tym wysoka jakość i wytrzymałość. Innowacyjna tkanina ReTex jest dostępna w 21 deseniach.

Czekając więc na te rodzinne spotkania przy choince, przygotowując aromatyczne potrawy, wypełniając dom zapachem cynamonu, goździków, barszczu, pierogów, pomyślmy jak nakryjemy stół w ten szczególny czas. Zacznijmy od wyboru obrusu i zastawy, a potem… pozwólmy rozwinąć skrzydła naszej wyobraźni.

Więcej na:
www.facebook.com/Haft1878
www.haft.com.pl
www.haft.com.pl/sklep-online

Może Cię zainteresować: