Strona główna » Jak pomalować kaloryfery?

Jak pomalować kaloryfery?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
malowanie kaloryferów Dekoral

Czy można pomalować kaloryfer już podczas rozpoczętego sezonu grzewczego? Owszem, ale należy go zakręcić, by nie był ciepły. I co najważniejsze, trzeba użyć specjalistycznej farby.

Malowanie grzejników – jak pomalować kaloryfery?

Kaloryfery, które zamierzamy pomalować, muszą być zimne, aby nowa powłoka była trwała i estetyczna. Jeżeli ogrzewanie już zostało uruchomione, to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odnowić kaloryfery. Zakręćmy je, poczekajmy aż ostygną i dopiero nakładajmy farbę. Dobrze dobrana farba do grzejników, ergonomiczne narzędzia malarskie oraz prawidłowe przygotowanie powierzchni – to klucz do właściwego pomalowania kaloryferów.

Jaką farbę do kaloryferów wybrać?

Farba powinna być odporna na działanie wysokich temperatur, nie może żółknąć pod wpływem ciepła, musi zabezpieczać przed korozją i zachowywać trwałość koloru. Dodatkowo musi charakteryzować się wysoką przyczepnością do podłoży metalowych, a więc metalowych lub żeliwnych, z których to najczęściej wykonane są kaloryfery.

Pamiętajmy również o sile krycia, dzięki czemu unikniemy nakładania kolejnych warstw, które obniżają przewodzenie ciepła. Taka farba jest m.in. Emalia do kaloryferów marki Dekoral.

Przygotowujemy podłoże do malowania

Grzejnik należy dokładnie umyć wodą z płynem, usuwając kurz, brud i powstałe zacieki. Następnie czystą powierzchnię odtłuszczamy, a łuszczące się fragmenty starego lakieru oraz rdzę, spawy i zadziory usuwamy przy użyciu drucianej szczotki.

Na koniec całość przecieramy papierem ściernym o wysokiej granulacji (np. 500-600) i odpylamy. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pokryć emalią do kaloryferów.

Kolorowe grzejniki

Malujemy kaloryfery

Ruszając z malowaniem kaloryferów musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: muszą one być zimne. Temperatura podłoża nie może być wyższa niż 30 stopni C – grzejniki muszą więc być wyłączone przez dłuższy czas. Inaczej farba wyschnie zbyt szybko, a na powierzchni powstaną nierówności. Co więcej, farba zacznie łuszczyć się i odpadać, a wykonanie dużych poprawek malarskich na kaloryferach jest bardzo trudne. Wówczas farbę należy usunąć, ponownie przygotować powierzchnię i malowanie zacząć od początku.

  • Farba do drewna i metalu
    Przed rozpoczęciem pracy dokładnie mieszamy emalie, a w razie potrzeby rozcieńczamy ją wodą pitną (max. 2% objętości).
  • Farbę nakładamy przy pomocy pędzla lub wałka typu Flock, dostępnych w ofercie narzędzi marki Dekoral Gold.
  • Pędzel kaloryferowy został wyprodukowany w taki sposób, aby łatwiej było wymalować trudno dostępne miejsca pomiędzy żeberkami grzejnika. W efekcie pędzel jest specjalnie zakrzywiony, a włosie osadzone na długim, ergonomicznym trzonku.
  • Dla lepszego efektu estetycznego nakładamy 2-3 warstwy farby w czterogodzinnych odstępach. Tą samą farbą malujemy także pionowe i poziome rurki w instalacji.
  • Świeżo pomalowane grzejniki możemy włączyć po całkowitym utwardzeniu się powłoki, czyli po ok. 24 godzinach.
  8 powodów, dla których warto mieć okap w kuchni

Konsultacja Dekoral

Może Cię zainteresować: