Strona główna » Kolor w mieszkaniu – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć

Kolor w mieszkaniu – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Barwy w rzeczywistości są wrażeniami psychicznymi, pojawiającymi się w naszych mózgach, kiedy oko rejestruje wiązkę światła. Wpadając do oka, promień świetlny przechodzi impulsem nerwowym do odpowiednich stref mózgu.

Podstawowe trzy barwy, które postrzegamy to żółty, czerwony i niebieski. Dzięki ich różnym połączeniom otrzymujemy szereg kolorów pokrewnych – ich rozbudowana paleta stwarza tonalne przejścia pomiędzy barwami podstawowymi. I tak z połączenia np. czerwieni i żółci powstaje pomarańczowy, a czerwieni i niebieskiego fioletowy.

Spis treści porady

Co wpływa na postrzeganie kolorów

– powierzchnia, na którą pada świtało, a dokładnie jej zdolność do odbijania poszczególnych długości fal światła.
– rodzaj i źródło oświetlenia, bowiem postrzeganie kolorów zmienia się w zależności od stosowanego oświetlenia. Do typowych źródeł należy zaliczyć: światło żarowe, światło fluorescencyjne, światło diodowe oraz światło dzienne (zróżnicowane zależnie od pory dnia). Wybrana farba w zależności od zastosowanego oświetlenia będzie dawać odmienny kolor.
– kierunek obserwacji, który ma znaczenie w przypadku powierzchni odblaskowych (pokrytych np. farbami satynowymi lub metalicznymi). Zmiana kąta obserwacji powoduje zmianę postrzegania barwy. Zjawisko to nie dotyczy farb matowych.
– rodzaj tła – otoczenie danego koloru, jasne tło sprawia, że barwa wydaje się ciemniejsza. I odwrotnie – ciemne tło sprawa, że wydaje się ona jaśniejsza.
– wzrok – na postrzeganie kolorów wpływ ma również indywidualna budowa oka każdego człowieka. Ponadto czułość naszego wzroku zmienia się z wiekiem.

Co to jest paleta NCS?

Opracowano systemy klasyfikacji barw – np. NCS, DUN czy system Munsella. Najbardziej rozpowszechniony jest system NCS, czyli Natural Colour System. Opiera się on na sześciu podstawowych barwach: czterech kolorach chromatycznych i dwóch kolorach monochromatycznych.

Kolory chromatyczne tworzą koło barw, w którym kolory podstawowe są rozmieszczone co 90 stopni a powstałe w ten sposób ćwiartki dzielą się dodatkowo na 100 części: Dzięki temu z łatwością można ustalić procentowy udział poszczególnych barw. Np. Y90R oznacza żółty z 90% czerwieni, co oznacza, że kolor składa się w 10% z podstawowej żółci i w 90% z czerwieni. System NCS jest bardzo precyzyjnym narzędziem, pozwalającym dokładnie określić cechy konkretnej barwy. Z tego też powodu wykorzystywany jest on w profesjonalnych systemach kolorowania farb takich jak COLOR PRO, umożliwiającym kolorowanie baz farb Sigma Coatings oraz Dekoral Professional.

  Zasłona prysznicowa pełna romantyzmu

Dobór kolorystyki w praktyce

Aranżacja kolorystyczna powinna uwzględniać rodzaj oświetlenia – tak naturalnego, jak i sztucznego. Należy zwrócić uwagę, jak usytuowane jest pomieszczenie: od jakiej strony i jak bardzo intensywne jest padające światło. W silnie oświetlonych rano wnętrzach, kolory wydają się o wiele mocniejsze. Natomiast w tych, gdzie nie pada ostre światło, wyglądają one naturalniej.

Niezbędne jest wzięcie pod uwagę ilości i rodzaju sztucznego oświetlenia, a także jego rozmieszczenia. Dobre i mocne oświetlenie będzie idealne dla ciemnych i intensywnych barw, pozwoli bowiem je podkreślić. Ściany w ciepłym kolorze potrzebują również ciepłego (żarowego) oświetlenia, podobnie barwy zimne będą komponować się z oświetleniem zimnym.

Jak kolor zmienia wnętrze

Zabiegi optyczne, czyli może kolor

Dzięki odpowiedniej kompozycji barw możemy modelować wnętrze i sprawić, by wydało się optycznie większe, szersze, wyższe. Chcąc powiększyć przestrzeń, sięgnijmy po zimne, pastelowe barwy, które wydłużą i poszerzą wnętrze. Jasne kolory pozwolą też podwyższyć pomieszczenie.
Niski pokój można wizualnie podwyższyć malując sufit i 10-centymetrowy pas górnej części ściany farbą o takim samym odcieniu. Odwrotnie jest w przypadku wysokich pokojów – malując ten fragment ciemniejszym kolorem, sprawimy, że pomieszczenie wyda się niższe. Z kolei ciemne, równoległe tonacje na suficie i podłodze, przy jasnych ścianach, pozwolą je poszerzyć – mówi ekspert PPG Deco Polska. Możemy użyć też wzorów np. ciemnych pasów: pionowe pasy podwyższą pomieszczenie, natomiast poziome poszerzą.

Wnętrze monochromatyczne – jaki to kolor

Ciekawym rozwiązaniem jest monochromatyczna aranżacja wnętrza, kiedy za pomocą jednego koloru lub jego różnych tonacji (odcieni) komponujemy całość wystroju. Łącząc różne elementy mające różne nasycenie kolorów możemy uzyskać oryginalne efekty. Zestawy monochromatyczne pozwalają też łatwiej dobrać dekoracje, dodatki, tkaniny, łączyć rożne faktury i materiały, np. metal, szkło, kamień i drewno.

  Modne kolory ścian na 2017 – który z nich Cię zainspiruje?

Konsultacja: Anna Korecka, ekspert PPG Deco Polska, producenta farb Sigma Coatings.
zdjęcia Dekoral

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.