Strona główna » To warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym w kuchni

To warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym w kuchni

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Tu przyrządzamy ciepłe posiłki korzystając z palników, płyt elektrycznych czy piekarników. Nie musimy więc ogrzewać tego pomieszczenia zbyt mocno. Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli nam lepiej wykorzystać ciepło.

Taki system w kuchni sprawdzi się także dlatego, że podłogę w tym miejscu wykłada się zazwyczaj materiałami przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. To dobrze wpływa na efektywność ogrzewania. Podłogówka ma jeszcze jeden atut – jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca. W niewielkiej, zamkniętej kuchni jest zaletą nie do przecenienia, z kolei w kuchniach otwartych na salon nie będzie problemu z dopasowaniem stylistycznym do obu pomieszczeń. Z kolei w domach o otwartych kuchniach (połączonych z salonem) ogrzewanie podłogowe można zastosować na całej dostępnej przestrzeni, zarówno w aneksie kuchennym, jaki i w pokoju dziennym.
Planując podłogówkę w kuchni pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD – radzi Danuta Szutkowska z firmy Rettig Heating, ekspert ds. ogrzewania podłogowego marki Purmo. – Przy układaniu rur czy mat elektrycznych instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy od spodu podgrzewać szafki czy kuchenkę. Równomiernie podgrzana podłoga wolna od mebli zapewni nam wystarczającą ilość ciepła.
Miejmy na uwadze fakt, że najpopularniejsze – wodne ogrzewanie podłogowe – to rozwiązanie, które należy zaplanować już na etapie budowy. Jednak z zalet podłogówki mogą skorzystać nie tylko właściciele domów. Od niedawna istnieje możliwość ułożenia elektrycznych mat do ogrzewania podłogowego (Purmo Eljet), które nie wymagają żadnych dodatkowych warstw obciążających stropy. Można je zamontować na istniejącej wylewce w kleju, na którym układa się płytki podłogowe. W domach wielorodzinnych, gdzie podkłady pod posadzki i instalacja wodna grzejnikowa są już wykonane takie rozwiązanie podnoszące komfort sprawdza się bardzo dobrze.
zdjęcie i projekt kuchni architekt Ewa Milbert

  Kabinety i kufry powracają do mody

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.