Strona główna » Różowy kolor w mieszkaniu – elegancja czy kicz

Kolor różowy w mieszkaniu nie chce być dłużej kojarzony z kiczem i brakiem smaku. Ulubiony kolor Pop-artu i Vintage ma szansę pojawiać się coraz częściej w mieszkaniu. Choć trzeba przyznać, że to jeden z najbardziej kontrowersyjnych kolorów.

Z jednej strony różowy symbolizuje życiową pomyślność (określenie „różowe życie”), z drugiej zaś jest często synonimem infantylności i złego gustu. Jest kolorem pośrednim pomiędzy bielą i czerwienią, co znajduje odzwierciedlenie w jego charakterze i symbolice. Łączy w sobie przytulność, delikatność z energią i pasją koloru czerwonego. Pomimo walorów estetycznych i dekoracyjnych stosunkowo rzadko wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz. Wszystkiemu winne stereotypy, choć jak twierdzą eksperci ds. koloru marki Benjamin Moore (producent ekskluzywnych farb do wnętrz) przed różowym rysuje się świetlana przyszłość.

Warhola zabawy różem

Różowy był jednym z ulubionych motywów kolorystycznych Pop-artu, a więc powojennego kierunku artystycznego wywodzącego się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Doskonale widać to w pracach najbardziej znanych reprezentantów tego stylu. Słynna grafika Marilyn Monroe autorstwa Andy Warhola czy komiksowe obrazy Roya Lichtensteina bardzo często bazują na wyrazistym różu łączonym z jaskrawym zielonym, żółtym i czerwonym.

Różowy styl vintage

Róż to również kolor stosowany we wnętrzach w stylu vintage. Różowy idealnie wpisuje się w charakter vintage, który zakłada swobodne łączenie przeciwieństw i nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych połączeń. Jest eklektyczny i ma na celu jak najpełniej wyrazić właściciela. Vintage, podobnie jak róż we wnętrzu, wymaga od domowników dystansu, poczucia humoru i uwolnienia się od ogólnie przyjętych reguł, zasad i schematów.

Różowy – do wyboru, do koloru

Jako partner kolorystyczny dla różu najlepiej sprawdzą się biel i szarości. Należy pamiętać, że paleta odcieni różu jest bardzo bogata i znaleźć w niej można odcienie intensywne, dość ciemne, jak i jasne, pastelowe, pudrowe.
Na przykład w palecie kolorów farb marki Benjamin Moore jest kilkadziesiąt odcieni różu. Elegancki, stylowy salon to idealna przestrzeń dla subtelnego pudrowego różu np. batik AF-619 ze wzornika Affinity marki Benjamin Moore. W nowoczesnym zestawieniu z szarościami dobrze wygląda malinowy berry fizz CSP-440 (wzornik Color Stories) lub nasycona magenta (crushed velvet 2076-10 ze wzornika Color Preview). W stworzeniu delikatnego, zwiewnego pokoju dziewczęcego pomoże rozbielony róż (ballerina pink 2082-70). A to nie koniec dekoracyjnych możliwości różu. W kolejce czekają już energetyczna fuksja (np. kolor fuchsine 1343 – wzornik Color Classic marki Benjamin Moore) oraz klasyczny różowy pink ladies 1347 (wzornik Color Classic).

  Zanim zaczniesz samodzielne malowanie - przeczytaj

Sprawdź jak działają na nas kolory – w tym różowy

Zdjęcia i konsultacja Benjamin Moore

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.