Strona główna » Pustaki szklane – luksfery w budownictwie
luksfery Stefania Fasady Szklane

Szkło to materiał budowlany znany i powszechnie stosowany od wieków. Kojarzy nam się jednak głównie z szybami okien. A to nie jedyny sposób, w jaki można wykorzystać szklane elementy. Ciekawym pomysłem o szerokim spectrum zastosowań są na przykład pustaki szklane, zwane luksferami.

Fasady budynków, klatki schodowe, ściany wewnętrzne w mieszkaniu, podłogi, stropy budynków… miejsc, w których można kreatywnie wykorzystać luksfery jest wiele.

Luksfery – więcej niż dekoracja

Myśląc o atutach luksferów, jak inaczej często określamy pustaki szklane, najczęściej na pierwszym miejscu wymieniamy ich własności estetyczne. I rzeczywiście, szkło – zarówno to transparentne, jak i ozdobne, wnosi do każdej koncepcji architektonicznej powiew nowoczesności i piękna.

Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna ścianka wykorzystująca luksfery to gwarancja jasnej i optycznie większej przestrzeni, w której nigdy nie zabraknie światła. To jednak nie jedyna korzyść, którą możemy czerpać z zastosowania szklanych pustaków.

Zalety szkła, czyli pustaków szklanych w budownictwie:

* Szkło jest doskonałą izolacją od wilgoci – montaż pustaków pomoże m.in. zabezpieczyć pomieszczenia nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.
* Szkło jest zabezpieczeniem przed ogniem – szczególnie, jeśli wykorzystamy pustaki szklane zaprojektowane tak, by wytrzymały w przypadku wybuchu pożaru przez dłuższy czas.
* Szkło ma wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – w ofercie dobrych producentów bez trudu znaleźć można nawet pustaki kuloodporne, co najlepiej świadczy o bezpieczeństwie, jakie dają także w fasadach zewnętrznych.
I to wszystko sprawia, że luksfery bardzo często są stosowane w budynkach na różne sposoby, pozwalając realizować nawet najbardziej oryginalne pomysły na aranżację przestrzeni, która nas otacza.

Wykorzystaj potencjał luksferów

Z uwagi na własności technologiczne, pustaki szklane dają niemal nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Powstać z nich mogą między innymi:
* ściany zewnętrzne – na przykład duże przeszklenia fasad – tak w budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. To np. dobry pomysł na wykończenie jednej ze ścian łazienki czy salonu, co poprawia doświetlenie przestrzeni;
* ściany wewnętrzne oraz ścianki działowe – ciekawie prezentujące się np. w hotelach, restauracjach, obiektach sportowych, ośrodkach SPA czy też w salonach bądź kuchniach dużych domów,
* klatki schodowe – przeszklona klatka schodowa, także taka, która powstanie przy budynku starszego typu, nada konstrukcji świeżości i lekkości,
* podłogi oraz stropy – powiększające optycznie wnętrza i sprawiające, że przestrzeń nabiera nieco futurystycznego charakteru.
* przeszklenia ogniochronne – łączące funkcję zabezpieczenia z estetycznym, cieszącym oko designem.
Za pomocą odpowiednio dobranych luksferów możemy zaprojektować od zera lub zmodernizować budynek – tak, by zachwycał przez lata, a jednocześnie spełniał wszelkie oczekiwania techniczne i funkcjonalne.

  Wanna czy prysznic? Dokonujemy wyboru

Luksfery do wyboru, do koloru

Producenci pustaków szklanych cenieni w branży budowlanej – tacy jak na przykład Seves, oferują bardzo szeroką gamę szklanych pustaków – pozwalając tym samym tworzyć z nich niezwykle nowoczesne konstrukcje. Do wyboru są pustaki:
* przezroczyste – zapewniające doskonałą przepuszczalność światła w każdych warunkach
* kolorowe – pozwalające ożywić bądź ocieplić przestrzeń i zintegrować szklaną ścianę z koncepcją architektoniczną budynku,
* o specjalnych własnościach – m.in. ciepłochłonne, świecące (wykorzystujące technologię fotowoltaiczną) czy ognioodporne bądź kuloodporne
* trójwymiarowe – dające niepowtarzalny efekt estetyczny

Powodów, by wykorzystać pustaki szklane w budynkach jest wiele – tak tych estetycznych, jak i funkcjonalnych. Dlatego warto wykorzystać potencjał, jaki drzemie w luksferach. Dzięki nim można uzyskać efekt nowoczesności – tak bardzo pożądany w budownictwie XXI wieku.

Przygotowane przez: Stefania.pl

Może Cię zainteresować: