Strona główna » Modna podłoga – wykładziny elastyczne

Modna podłoga – wykładziny elastyczne

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają już wykładzin PCW sprzed lat, z których się wywodzą. Są znacznie trwalsze, ładniejsze, występują w szerokiej gamie wzorów, kolorów. Nie bez przyczyny stały się modnym i chętnie stosowanym materiałem podłogowym w Europie Zachodniej.

Z czego są produkowane wykładziny elastyczne?

Są produkowane na bazie polichlorku winylu. To tworzywo ekologiczne, bezpieczne i całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Dowodem jest fakt, iż jest ono powszechnie stosowane w medycynie. Są idealne dla alergików. Nie mają fug i szczelin, głównych siedlisk brudu. Nie przylega do nich trwale kurz, dlatego można go bardzo łatwo i szybko usunąć przemywając jedynie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Wykładziny mają właściwości amortyzujące. Warstwa spodniej pianki stanowi ochronę w przypadku uderzenia, czy upadku. Są trwale, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Sprawdzają się w pokojach dziecięcych oraz w mieszkaniach, w których są zwierzęta domowe, czyli podłoga narażona jest na uszkodzenia i wymaga częstszego odkurzania.

Swoje właściwości wykładziny zawdzięczają budowie. Te do pomieszczeń domowych są wielowarstwowe, składają się z co najmniej 4 warstw: sprężystego i elastycznego podkładu, warstwy nośnej stabilizującej wykładzinę, warstwy dekoracyjnej prezentującej wzór oraz warstwy ścieralnej, której grubość decyduje o wytrzymałości i trwałości wykładziny.

Jak wygląda montaż wykładzin elastycznych?

Szybki i łatwy jest także montaż takich wykładzin. Instalacja nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi ani zatrudniania fachowców. Wystarczy miarka, ostry nóż i szpachla do rozprowadzania kleju.

Wykładziny elastyczne są ładne i estetyczne, stąd ich popularność. To materiał najwierniej oddający najróżniejsze faktury i wzory: od prostych form geometrycznych, poprzez imitację podłogi drewnianej, parkietu, czy płytek ceramicznych, stali, kamieni, sizalu, skór zwierzęcych, czy trawy, aż do wzorów abstrakcyjnych.
Atrakcyjna i modna kolorystyka, a także różnorodne wzornictwo sprawiają, iż pasują do wystroju niemal każdego wnętrza. Z związku z tym, że są odporne na wilgoć nadają się nawet do łazienek.

  Wykładzina dywanowa - do wyboru 2000 kolorów

Naturalne linoleum znów w modzie?

Ciekawostką wśród domowych materiałów podłogowych są podłogi wykonane z naturalnego linoleum. Na pierwszy rzut oka są podobne do wykładzin elastycznych z PCW, jednak ich skład, budowa i właściwości są nieco inne. Linoleum to materiał w całej swojej budowie naturalny i ekologiczny. To mieszanka mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty naturalnej.

Taki skład gwarantuje, że podłoga jest antystatyczna i bakteriostatyczna, więc mikroorganizmy nie rozwijają i nie utrzymują się na jej powierzchni. Wykładziny tego typu są uznawane za najzdrowsze i najbardziej higieniczne. Dlatego na całym świecie powszechnie stosowane są w szpitalach i ośrodkach służby zdrowia czyli tam, gdzie higiena i sterylność odgrywają ważną rolę. To także idealne rozwiązanie dla alergików.

Podłogi typu linoleum są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Nawet przygaszany na posadzce papieros nie zniszczy jej. Innowacją w tego typu produktach jest stosowana przez koncern Forbo Flooring dodatkowa powłoka Topshield zabezpieczająca linoleum, która czyni wykładzinę odporniejszą na zabrudzenia i ułatwia jej pielęgnację.

W dotyku linoleum jest zawsze ciepłe i przytulne, dlatego polecane jest do pomieszczeń użytkowanych przez dzieci, dla których podłoga jest najlepszym miejscem zabaw.

W jakiej formie występują wykładziny elastyczne?

Podłogi tego typu dostępne są w formie wykładziny w rolce lub w postaci łatwych do samodzielnego ułożenia bezklejowych paneli i płytek .

Ich bogata paleta barw, poczynając od bardziej stonowanych kolorów, utrzymanych w naturalnej tonacji, po bardzo odważne i zdecydowane odcienie, zachęca do eksperymentów wzorniczych. Poszczególne kolory można bowiem dowolnie łączyć tworząc na podłodze oryginalne kompozycje.

Także wykładziny w rolce można dowolnie zestawiać, zgrzewając je specjalnymi sznurami tworzącymi niewidoczne łączenia. Nowością na rynku są sznury luminescencyjne Forbo Flooring, które w ciemności emitują światło. Stosowane są głównie w obiektach użyteczności publicznej w celach informacyjnych, bądź dla ułatwienia komunikacji pomieszczenia, ale w mieszkaniu, czy domu komponują się równie efektownie.

  Kolorowo na progu – nowa kolekcja wycieraczek w sklepach Komfort

Podłogę z linoleum można uatrakcyjnić dostępnymi na rynku różnokolorowymi borderami i gotowymi do wstawienia dekorami. Szeroka oferta kolorystyczna i wzornicza linoleum oraz dodatkowe możliwości dekoracyjne dają nieograniczone możliwości tworzenia kompozycji na podłodze.

Jak i czym zabezpieczyć wykładzinę przed rysowaniem i zniszczeniem?

Niezależnie od tego, jakiego materiału użyjemy na podłodze, może szybko się zniszczyć, jeśli nie zabezpieczymy nóg mebli. Porysowana podłoga traci połysk, a brud zbierający się w rysach trudniej jest usunąć. Aby tego uniknąć najlepiej od razu po położeniu wykładziny spody krzeseł, stołów czy szaf podkleić podkładkami z filcu. Ochronią podłogę przed zarysowaniem i ułatwią przesuwanie mebli. Tym samym wykładzina dłużej zachowa swój ładny i estetyczny wygląd.

Tekst i zdjęcia Komfort

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.