Meble w okleinie – zobacz jak i czym je pomalować

Czy odnowienie i malowanie mebli w okleinie jest możliwe? Jakiej farby użyć do pomalowania takich mebli? Jak to zrobić?

Malowanie mebli okleinowanych, laminowanych jest możliwe, aczkolwiek wymaga sporo pracy, precyzji, cierpliwości i specjalnych farb. Na meble z płyty wiórowej w okleinie mamy dwa rozwiązania.

Malowanie forniru – metoda 1

Jeżeli płyta meblowa jest pokryta fornirem (okleina z naturalnego drewna), mebel należy zmatowić papierem ściernym, oczyścić z pyłu, a następnie malować go wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna.

Osobiście polecam produkt marki Beckers Designer Aqua Lackfarg [40] (opakowanie na zdjęciu) lub farbę Advance Satin Benjamin Moore Farba szybko schnie i posiada dobrą przyczepność do podłoża. Mebel możemy zabarwić na dowolnie wybrany kolor, ponieważ farba jest sprzedawana w wielu kolorach. Dodatkowo produkt ten rekomendowany jest przez polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Malowanie mebli laminowanych – metoda 2

Meble laminowane (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie – tzw. laminacie) należy pomalować lakierem przemysłowym. Najpierw jednak trzeba je zmatowić papierem ściernym, dokładnie oczyścić, następnie nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni.

Na rynku pojawiła się też farba kredowa do malowania różnych powierzchni, między innymi właśnie mebli laminowanych. To farby marki Annie Sloan, które można już kupić w Polsce np. na www.patynowy.pl. Wymagają one jedynie umycia i odtłuszczenia powierzchni, są łatwe w użyciu. Potem, kiedy farba już wyschnie, należy mebel pokryć woskiem (również marki Annie Sloan). Tymi farbami można malować laminat, drewno, a nawet metal.