Strona główna » Łóżko z materacem sprężynowym

Materace sprężynowe wielu z nas kojarzą się ze skrzypieniem i uwierającymi sprężynami po dłuższym czasie eksploatacji. Jednak dziś produkuje się materace sprężynowe tzw. kieszeniowe – czyli sprężyny są w specjalnych kieszonkach. Po co? Zobaczmy…

Zacznijmy od klasycznego materaca sprężynowego. Dlaczego jest niezbyt dobrym rozwiązaniem.

Minusy klasycznego materaca typu bonnell (sprężynowy)

Materace bonnellowe mają dość dużą trwałość i kusząco nisko cenę. Jeżeli jednak zależy nam na komfortowym wypoczynku i zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się wad kręgosłupa, lepiej ich nie kupować. Bonnell charakteryzuje się tak zwaną elastycznością powierzchniową. Oznacza to, że najmniejszy nawet nacisk powoduje ugięcie całej powierzchni materaca. Sprężyny tego typu połączone są drutem, a zgięcie jednej powoduje automatyczne uginanie się pozostałych. Konsekwencją takiej konstrukcji jest więc brak ergonomicznego dopasowania do kształtu ciała, nieprawidłowa pozycja kręgosłupa i bóle tej partii ciała. Nie jest to także dobre rozwiązanie dla dwojga, czyli na łóżku dwuosobowym. POnieważ sprężyny stykają się ze sobą bezpośrednio, powierzchnia będzie zapadać się w wyniku różnicy wagi lub wiercenia się jednego z partnerów.

Materac bonnell, ale kieszeniowy
Udoskonaloną wersję technologii sprężynowej stanowią materace kieszeniowe. Tworzące wkład sprężyny znajdują się w osobnych kieszeniach. Dzięki temu, inaczej niż w materacach bonnellowych, pracują niezależnie od siebie, a ugięcie jednej nie powoduje reakcji kolejnych. Taka konstrukcja gwarantuje elastyczność oraz optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Np. materac Kalipso firmy Janpol posiada wkład kieszeniowy o siedmiu strefach twardości. Tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe, gdyż ciało w trakcie spoczynku wymaga w różnych partiach odmiennej siły podparcia. Kalipso może służyć dwóm osobom, o nawet bardzo odmiennych rozmiarach. Jego wkład obłożony jest dwustronnie włókniną filcową i płytami lateksowymi, nie wchłaniającymi kurzu ani innych alergenów. Materac w standardzie występuje w pokrowcu Aloe Vera, który zawiera regenerujący wyciąg z aloesu. Wchodzące w jego skład minerały w trakcie snu wnikają w głąb skóry, nawilżając ją i pielęgnując. Pokrowiec jest bardzo praktyczny. Można go wielokrotnie prać nawet w 60°C.

  Wysoka kawalerka



Zdrowy sen

– Jeżeli nie przemawiają do nas lecznicze zalety aloesu, możemy zamówić Kalipso w innym pokrowcu – mówi Tomasz Goc z firmy Janpol. – Do wyboru są między innymi: ecosphere tencel, stressfree czy coolmax – dodaje. 
Sen na dobrej jakości materacu  to nie tylko komfortowy wypoczynek i regeneracja sił, ale nasza inwestycja w zdrowy kręgosłup. Nie warto decydować się na bonnell, mając na uwadze tylko kwestie ekonomiczne. Taka oszczędność w dłuższej perspektywie może się nie sprawdzić. Koszty ewentualnej rehabilitacji przekraczają znacznie cenę porządnego materaca.

zdjęcia Janpol

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.