Lodówka wolno stojąca – jak ją obudować

W nowej kuchni planowałam lodówke do zabudowy, jednak obecnie jest tyle ciekawych wizualnie lodówek wolno stojących, że coraz bardziej zastanawiam się nad takim modelem. Chciałabym się dowiedzieć ile przestrzeni wokół (boki, tył, góra) muszę zostawić, aby lodówka dobrze funkcjonowała i nie przegrzewała się.

Lodówkę wolno stojącą należy ustawiać z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki. Nie powinna też stać w miejscu, gdzie będą na nią działać bezpośrednio promienie słoneczne – tuż przy oknie. Jeżeli lodówka ma być obudowana szafkami czy ściankami z płyt gipsowo-kartonowych, to z tyłu urządzenia powinien być swobodny przepływ powietrza. Odległość między górą lodówki a szafką czy inną płaszczyzną powinna wynosić minimum 10 cm. Ważne też, by lodówka była dobrze wypoziomowana – robi się to za pomocą regulowanych nóżek. Urządzenie nie może stać bezpoeśrednio na podłodze (musi być minimum 2 cm przerwy).
Kiedy montujemy lodówkę wolno stojącą, trzeba pamiętać o tym, by zapewnić dostęp do wtyczki – musi być możliwość łatwego odłączenia sprzętu od prądu.

Konsultacja i rysunek Electrolux