Strona główna » Kolory wnętrz; jak działają na nas kolory

Kolory wnętrz; jak działają na nas kolory

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jeśli  dobór kolorów farby sprawia nam problem, nie załamujmy rąk: Wbrew pozorom wybranie odpowiedniego koloru do pomieszczenia nie jest tak trudne, jak to może się wydawać. Przede wszystkim wybierając kolory wnętrz nie należy kierować się modą, lecz uwzględnić przede wszystkim przeznaczenie pomieszczenia – niektóre kolory korzystnie wpływają na pracę umysłową, więc są dobre do gabinetu, a inne lepiej sprawdzają się w sypialni. Trzeba też zwrócić uwagę na styl wnętrza oraz jego nasłonecznienie. Pamiętajmy też, że dobrze dobrany kolor pomoże zamaskować wizualne niedoskonałości pomieszczenia.

Kolory wnętrz, które lubisz

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę to nasze preferencje – nie ma sensu wybierać będących np. w modzie fioletów, gdy nie przepadamy za tym kolorem. Lepiej postawić na barwy bliskie naszym upodobaniom, wówczas chętniej będziemy przebywać w pomieszczeniu. Nie zapominajmy jednak, że niektóre kolory w zbyt dużej ilości mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, bowiem kolory mocno wpływają na psychikę.
Najłatwiej podzielić je na ciepłe, poprawiające samopoczucie i dodające energii (żółty, czerwony, pomarańczowy) oraz chłodne (niebieski, zielony, szary) działające relaksująco.

Jak działają na nas kolory wnętrz

1 Kolor żółty – szczególnie w czystej, nasyconej odmianie – to kolor energii, wyzwalający w nas kreatywność.
2. Podobnie pobudzająco działa na nas czerwień, choć z kolorem tym lepiej zachować ostrożność. Czysta, intensywna czerwień może działać przytłaczająco w zbyt dużej ilości. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie np. odcień koralowy.
3. Kolor pomarańczowy wyraźnie poprawia nastrój, dzięki czemu sprzyja spotkaniom towarzyskim.
4. Do ciepłych barw zaliczany jest również brąz i jego odcienie z beżami włącznie, wprowadzający do pomieszczenia poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
5. Podobnie oddziałuje na naszą psychikę zieleń, która ma opinię barwy spokoju i relaksu (szczególnie, gdy występuje w stonowanej, delikatnej odmianie np. oliwkowej, miętowej lub groszkowej).
6. Natomiast różne odcienie niebieskiego (np. jasne błękity lub odcień morski) lub kolor szary wprowadzą do wnętrza świeżość.

  Biel i czerń w mieszkaniu - klasyka

Jaki kolor wybrać do kuchni?

Planując remont kuchni lub jadalni, wybierzmy na ściany np. słoneczny nasycony kolor żółty lub intensywny pomarańczowy, mandarynkowy, morelowy. Te odcienie doskonale wpływają na nasze samopoczucie i sprawiają, że jesteśmy radośni (pomarańczowy dodatkowo poprawia apetyt). Nie poleca się koloru niebieskiego do kuchni czy jadalni, bowiem może wpływać na obniżenie apetytu.

Kolory do gabinetu

Z kolei tam, gdzie zamierzamy pracować lub uczyć się, najlepiej wykorzystać spokojne, lekko wyblakłe odcienie żółtego, beżowego lub szarego, które sprzyjają koncentracji oraz wysiłkowi intelektualnemu.

Kolory do sypialni

Spokojniejsze barwy – szczególnie stonowana zieleń, jasny brąz lub przełamany róż sprawdzą się w miejscach przeznaczonych do relaksu oraz odpoczynku, czyli m.in. w sypialni.

Kolory do łazienki

Natomiast w łazience dobrym kolorem będzie klasyczna biel lub pastelowe, bardzo delikatne błękity i zielenie. Takie kolory znajdziemy w paletach farb akrylowo-lateksowych Pastel Color oraz Pastel Color Trendy marki Malfarb Deco. Te farby są odporne na szorowanie i zmywanie. To ważne, by do łazienki (jak również do kuchni) kupować specjalne farby

Kolor i styl mieszkania

Wybierając kolor, łączmy go ze stylem, w jakim mamy urządzone mieszkanie. Np. styl skandynawski lubi biel, jasne szarości oraz pastelowe błękity. Podobna kolorystyka, ale przełamana intensywnymi akcentami w postaci czerwieni lub neonowej żółci, idealnie sprawdzi się w prostych, nowoczesnych aranżacjach. Z kolei do wnętrz klasycznych oraz tradycyjnych najlepiej pasują ciemne brązy, różne odcienie beżu, stonowane żółcienie, a także pastelowe zielenie lub róże. Rozmaite odmiany zieleni zestawione z beżami, jasnymi brązami i szarościami to doskonały wybór do aranżacji w stylu eko. W mieszkaniach inspirowanych Orientem dobrze pasują ciemne fiolety i róże, a także przełamane, lekko przybrudzone zielenie lub jasne brązy.

Kolory wnętrz a światło

Ta sama barwa oglądana w oświetleniu naturalnym oraz sztucznym może wyglądać zupełnie inaczej. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem (w wielu sklepach znajdziemy specjalne tablice wymalowań, które pomogą nam podjąć decyzję).
Jeśli malowany przez nas pokój jest dobrze nasłoneczniony, możemy sobie pozwolić zarówno na barwy ciemne, jak i jasne. Kiedy jednak do pomieszczenia w ciągu dnia wpada mało światła, lepiej zrezygnować z mocnych, nasyconych odcieni i wybrać pastelowe. Podobnie jest ze sztucznym oświetleniem. Barwy ciepłe zazwyczaj dobrze prezentują się w żarowym oświetleniu. Natomiast chłodne zdecydowanie lepiej wyglądają w jasnym świetle zimnym (np. neonowym).

zdjęcia i konsultacja Malfarb Deco

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Onek

odkąd w biurze przemalowałem na kolor zielony to jakoś tak spokojniej się pracuje… 🙂 Więc coś w tych kolorach jest rzeczywiście

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.