Strona główna » Jak myć wannę z hydromasażem

Jak myć wannę z hydromasażem

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Pytanie, jakie stawiamy sobie myśląc o zakupie wanny z hydromasażem to ewentualny problem z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości.

W wannie z hydromasażem można stosować wszystkie dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczy bądź zatyka kanały, powodując awarię systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system ze środków myjących, a tym samym niweluje zagrożenia ewentualnych awarii spowodowanych zanieczyszczeniem systemu.

Taka wanna to duża przyjemność, ale i obowiązek, czyli systematyczne dbanie o jej czystość. Nie zdarza się, by po kąpieli z wanny cała woda spłynęła do kanalizacji. Niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu.

Taka stojąca woda jest przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów. W efekcie powstaje nieprzyjemny zapach i wytrącają się osady. Dlatego trzeba właściwie pielęgnować taką wannę. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z hydromasażu, czy nie.

Czy wannę trzeba dezynfekować?

Wannę należy co pewien czas dezynfekować. Dotyczy to zarówno wnętrza wanny, jak i systemów kanalików, a także dysz oraz przewodów cyrkulacyjnych. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużym stopniu od intensywności zażywania kąpieli, rodzaju używanych środków myjących, a także jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej.

Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji (np. wanny Poolspa z systemami hydromasażu Titanium bądź Platinium), pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji.

Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut. Trzeba pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów.

Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli. Do wanien z niższymi systemami hydromasażu, automatyczną dezynfekcję można zamówić dodatkowo.

  Jak w domowej łazience urządzić SPA?

Jak ręcznie dezynfekować wannę z hydromasażem?

Ręczne dezynfekowanie wanny polega na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego (50 ml na każde 100 l wody) oraz włączeniu na ok. 3 min masażu wodnego i powietrznego. Następnie zostawiamy w wannie wodę na 10-20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty.

Wannę powinno się dezynfekować nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, producenci zalecają przeprowadzanie jej co 3 – 4 tygodnie.

zdjęcia Poolspa

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.