Strona główna » Jak urządzić funkcjonalną kuchnię

Producenci mebli kuchennych wprowadzają ciągle nowe rozwiązania, dzięki którym kuchnia staje się coraz bardziej funkcjonalna. Zanim więc wybierzemy meble kuchenne, zastanówmy się jakie udogodnienia i nowe rozwiązania się przydadzą. Urządzamy kuchnię krok po kroku.

Jak urządzić funkcjonalna kuchnię?

Najważniejsze jest podjęcie decyzji czy chcemy mieć kuchnię otwartą czy zamkniętą. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Z pewnością rodziny, w których dużo się gotuje, wciąż ktoś korzysta z kuchni, powinny wybrać wersję oddzielenia kuchni od pokoju.

Lepsza kuchnia otwarta czy zamknięta?
Okap nad wyspę kuchenną

Zaplanuj swoją kuchnię

Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów pomieszczenia. Projektując kuchnię zachowaj tzw. ciąg technologiczny. Za idealny układ, niezależnie od wielkości kuchni, uważa się trójkąt roboczy. Jego wierzchołki to trzy podstawowe sprzęty: lodówka, zlewozmywak i kuchenka (przygotowując posiłek najpierw sięgamy do lodówki po produkty, myjemy je, na blacie przygotowujemy, a następnie gotujemy).

Taki trójkąt, może przypominać rozbudowany wielokąt, ale zasada pozostaje niezmienna. Odległości pomiędzy miejscami, przy których najczęściej pracujemy, powinny być stosunkowo małe (nie większe niż 210-270 cm). Zwróćmy jednak uwagę, aby odległości pomiędzy sprzętami nie były zbyt małe – musimy mieć zapewnioną przestrzeń do pracy. Dlatego zdecydowanie polecany jest układ mebli w kształcie litery L lub U.

Przeczytaj też: Rozmieszczenie sprzętów w kuchni – praktyczna i ergonomiczna kuchnia

A może wyspa kuchenna?

Na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić w przypadku dużej kuchni lub przy kuchni otwartej na salon. Wyspa umożliwia pracę kilku osobom jednocześnie. Polecana jest więc rodzinom wieloosobowym, wtedy w przygotowaniu posiłku mogą uczestniczyć także dzieci. Źle zlokalizowana może utrudniać poruszanie się, ustawmy więc ją tak, aby w drodze pomiędzy najważniejszymi sprzętami i punktami nie trzeba było jej omijać.

  Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Sprytne szuflady w meblach kuchennych

Obecnie bardzo ważną rolę odgrywają szuflady. Są coraz większe, długie (czasem ponad 1 m) i wytrzymujące ładunek nawet 50-80 kg. Można pokusić się o montowanie szuflad dzielonych lub oddzielnie zakupić przegródki, które ułatwią utrzymanie w nich porządku. W takich rozwiązaniach prym wiodą takie firmy jak Blum czy Peka.

Funkcjonalna kuchnia – pojemne szafki

Bardzo ważną rzeczą jest zaplanowanie miejsca na konkretne produkty. Talerze, garnki, małe AGD, akcesoria, a także przeróżne pojemniki i żywność. Wszystkie te przedmioty muszą zmieścić się w szafkach kuchennych, a jednocześnie muszą być łatwo dostępne. W tym momencie warto zrobić dokładny rysunek, na którym wpiszemy ołówkiem, co będziemy trzymać w poszczególnych szafkach.

Bogaty asortyment i nowoczesne rozwiązania oferowane przez producentów mebli znacznie ułatwią nam później życie. Warto zainwestować w pojemne i w pełni wysuwane szafki cargo, a także szafki narożne, które pozwolą na wykorzystanie trudno dostępnych miejsc.

Jaki blat jest praktyczny

Funkcjonalna kuchnia – wysoka zabudowa

Warto pomyśleć o zamontowaniu wysokiej zabudowy. Pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej niż typowe rzędy górnych i dolnych szafek. W przypadku niewielkich kuchni, możemy pokusić się o zamontowanie rolet maskujących oferowanych przez markę Atrii, montowanych do szafek wiszących. Gdy chcemy pracować na blacie kuchennym, podsuwamy rolety do góry. Po skończonej pracy zasuwamy je i zakrywamy cały bałagan.

Kiedy cała ściana jest zabudowana szafkami od dołu do góry, staje się elementem bardziej pokojowym niż kuchennym. A to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Funkcjonalna kuchnia – idziemy do sklepu

Z rysunkiem w ręku wybierzmy się do salonów meblowych, by sprawdzić ofertę. Warto też porównać oferty w internecie. Ciekawe rozwiązania, dostępność, czas oczekiwania – każda dodatkowa informacja jest ważna. Zanim podejmiemy decyzje o wyborze mebli do kuchni, zwróćmy uwagę na ich jakość i wykonanie. Meble muszą być wykonane z solidnych materiałów, które wytrzymają lata pracy.

  Pomysły na miejsce do pracy w domu

Ważne są zwłaszcza okucia, a więc prowadnice szuflad, zawiasy drzwiczek, mechanizmy ułatwiające podnoszenie frontów w górnych szafkach. Wygodnym rozwiązaniem jest system samodomykania, dodatkowe oświetlenie wewnątrz dużych szaf czy opcja elektrycznego wspomagania.

Talerze, garnki, małe AGD, akcesoria, a także przeróżne pojemniki i żywność.

zdjęcia Mega Meble

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.